kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 12 Mayıs 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Gül ilk kez smokin giyecek

Yeni Haber
İngiltere Kraliçesi 2'nci Elizabeth'in tahta çıkmasından bu yana Türkiye'ye gerçekleştireceği ikinci resmi ziyaretin programı belli oldu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ziyaret nedeniyle ilk kez smokin giyecek. Kraliçe Elizabeth de, resmi ziyaret nedeniyle uzun tuvalet giyecek ve tacını takacak. Ankara başta olmak üzere, İstanbul ve Bursa'da da temaslarda bulunacak olan Kraliçe'nin, yarın öğleden sonra Ankara'da olması bekleniyor. Kraliçe, Ankara'ya iner inmez Anıtkabir'e gidecek ve Atatürk'ün mozolesine çiçek bırakacak.

Çankaya Köşkü'nden alınan bilgiye göre, Kraliçe'nin Türkiye programı:

"İngiltere Kraliçesi 2'nci Elizabeth, yarın öğleden sonra Ankara'da olacak. Ankara'nın yanı sıra, Bursa ve İstanbul'da da temaslarda bulunacak. Havaalanı'nın ardından Anıtkabir ziyaret edilecek.

Kraliçe için resmi karşılama töreni ise Çankaya Köşkü'nde olacak. Resmi karşılama törenin ardından Kraliçe ve eşi Prens Philip, Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül ile 20-25 dakika baş başa görüşme gerçekleştirecek. Yarın akşam, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kraliçe onuruna kabul resepsiyonu verecek. Cumhurbaşkanı Gül'ün, kabulde ilk kez smokin giyecek.

Kraliçe Elizabeth, ikinci günde Bursa'yı ziyaret edecek. Kraliçe'ye Bursa ziyaretinde Cumhurbaşkanı Hayrunisa Gül eşlik edecek. Kraliçe, Bursa'da gideceği yerleri ise yaklaşık 4 aydır okuduğu Türkiye ve Bursa'ya ilişkin kitaplardan kendisi belirledi.

Kraliçe'nin Türkiye ziyareti sırasında merkez Ankara olacak. Ziyaretler günlük olarak gerçekleştirilecek. Kraliçe, 15 Mayıs'ta ise İstanbul'u ziyaret edecek. İstanbul Modern'de Türk - İngiliz Karma Resim Sergisi açılışına katılacak.

Kraliçe ve eşi, aynı akşam Cumhurbaşkanı Gül ve eşi onuruna ziyaret nedeniyle İstanbul'a demirleyecek olan İngiliz Uçak Gemisi'nde bir resepsiyon verecek.

Kraliçe Elizabeth, 3 günlük Türkiye temaslarının ardından 16 Mayıs Cuma günü Türkiye'den ayrılacak. Ancak ayrılmadan önce Ankara'da Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Gül ve eşine veda edecek. Daha sonra Atatürk Müze Köşkü'nü gezecek olan Kraliçe ve eşi, aynı gün İngiliz Büyükelçiliğinde düzenlenecek ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı resepsiyonun ardından öğleden sonra Ankara'dan ayrılacak.

İKİNCİ ZİYARETİ

Bu ziyaret Kraliçe Elizabeth'in tahta çıkmasından bu yana Türkiye'ye yapacağı ikinci resmi ziyaret olacak. Kraliçe daha önce Ekim 1971 yılında Türkiye'ye gelmişti. Kraliçe'ye ziyareti boyunca İngiliz Dışişleri Bakanı eşlik edecek. Türkiye'de ise Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Kraliçe'nin ziyaretleri boyunca ona mihmandarlık yapacak.

2008'İN İLK ZİYARETİ

Yılda sadece iki ülkeyi ziyaret eden Kraliçe Elizabeth, 2008'in ilk ziyaretini Türkiye'ye yapacak. İngiltere tarihinde, Kraliyet ailesinin her türlü siyasetin dışında bir makam olması nedeniyle önem verilen ziyarette, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesine katkı sunması bekleniyor. İngiltere'nin Türkiye'nin AB üyeliğine destek vermesi nedeniyle ziyaretin önemi vurgulanıyor.

MEDYA ORDUSU

Kraliçe'nin ziyaretini Türk basının yanı sıra Avrupa'dan 757 yabancı basın mensubu takip edecek. Yine yarın akşam Cumhurbaşkanı Gül'ün vereceği yemeğin ardından Kraliçe'nin isteği doğrultusunda, 91 kişilik dünyanın en büyük çocuk orkestrası olan Doğuş Çocuk Orkestrası dinleti verecek. Yemekte yapılacak konuşmalar ilk kez televizyonlardan canlı olarak yayınlanacak.

Kraliçe'nin ziyareti boyunca, uluslararası protokol kuralları uygulanacak. Resmi karşılama töreni Çankaya Köşkü'nde yapılacak. Yarınki yemeğe, Başbakan Erdoğan, Ana muhalefet Partisi Lideri, Genelkurmay Başkanı, TBMM Başkanı, Anayasa Mahkemesi Başkanı olmak üzere 240'a yakın davetli çağrıldı. Cumhurbaşkanının Kraliyetlerde kral ya da kraliçe taç giyerse genelde, smokin uygulaması bulunuyor, bu yüzden Cumhurbaşkanı Gül yarın smokin giyecek. Kraliçede, tuvalet giyecek ve taç takacak.

(ANKA)