kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 12 Mayıs 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

FT: Batı, Türkiye'nin modern Müslüman demokrasisini cesaretlendirmeli

Yeni Haber
Batı'nın Türkiye'ye angajmanını başlıca önceliklerinin arasında tutmaya devam etmesi gerektiği bildirildi.

Financial Times gazetesi başyazısında "Batı, Türkiye'nin, Avrupa'nın ve geniş Ortadoğu'nun iyiliği için ülkede modern Müslüman bir demokrasinin gelişmesini cesaretlendirmelidir" görüşünü öne sürdü.

İngiliz gazetesi Financial Times, başyazısında Türkiye'nin AB üyeliği hedefine olan ilginin hem Türkiye'de, hem de AB'de azaldığına dikkat çekti. Buna karşın, Avrupa Kalkınma ve Yatırım Bankası'nın, (EBRD) ABD'nin büyük desteği ile geçen hafta Türkiye'de faaliyet göstermeyi kabul ettiğini belirten gazete, EBRD'nin, Türkiye'deki ilerleme tekerleğine mütevazı bir ivme kazandırabileceğini belirtti.

Türkiye'nin üyesi olduğu EBRD'nin kaynaklarına uzun bir süreden beri erişim talep ettiğini ancak bu isteğin, bankanın faaliyetlerinin eski komünist ülkelerle sınırlı kalmasını isteyen ABD tarafından bloke edildiğini yazan gazete, ancak bankanın yüzde 60'ını kontrol eden AB'nin güçlü isteğinin karşısında Washington'un geri adım atmış gibi göründüğünü kaydetti. Gazete şöyle devam etti:

"Doğrusu budur. Batı, Türkiye'ye angajmanını, başlıca öncellikleri arasında tutmayı sürdürmeli. Türkiye'nin, Avrupa'nın ve geniş Ortadoğu'nun iyiliği için ülkede modern Müslüman bir demokrasinin gelişmesini cesaretlendirmeli. AB liderleri, kamuoyunda Türkiye'nin AB üyeliğine muhalefetine karşı koymak için daha çok çalışmalı. Türk liderleri de, halktan gelen İslamcı baskıların ülkenin modernizasyonunu durdurmasına izin vermemelidir."

Financial Times, EBRD'nin Batı-Türkiye ilişkilerinde belirleyici bir rol oynayamayacağını ancak AB'nin genişlemesine ilişkin zorlukları bulunduğuna göre, herhangi bir demokrasinin temeli olan küçük şirketleri cesaretlendirebileceğini belirtti.

(ANKA)