kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 6 Mayıs 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

"VİP uçak alım planımız yok"

Yeni Haber
Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Başbakanlık için VİP uçak ve helikopter alımına ilişkin planlarının bulunmadığını bildirdi.

Devlet Bakanı Çiçek, CHP Kocaeli Milletvekili Cevdet Selvi'nin VİP uçak ve helikopter alımlarıyla ilgili yazılı soru önergesini yanıtladı.

Komuta Kontrol Uçağı projesi çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık için daha önce 2 adet VİP uçağı ile 3 adet helikopter alınmasının planlandığı ancak bunun 4 uçağa çıkarıldığına ilişkin iddialara yanıt veren Çiçek, şunları söyledi:

"Halen devlet hizmetleri ile Başbakan Erdoğan'ın hava ulaşım hizmetlerinde kullanılmak üzere, Başbakanlık demirbaşında kayıtlı Gulfstream IV tipi TC ATA ve Airbus A319-115CJ tipi TC ANA uçağı kullanılmaktadır. Başbakanın yurt içi hava ulaşımlarının helikopterle yapılmasının gerekli olduğu durumlarda, ihtiyaç halinde 1 adet VİP helikopter, Emniyet Genel Müdürlüğünce tahsis edilmektedir. Diğer yandan 2008 Mali Yılı Bütçe Kanunun yatırım programında, Başbakanlık için VİP Uçak ve helikopter alımı planlanmamıştır."

(ANKA)