kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 5 Mayıs 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Günaydın 
DİLEK HANİF
Dilek Hanif'in Tarzı

İş kadınlarını da renkli bir yaz bekliyor

Bir gün bahar, bir gün kış denebilecek günler yaşıyoruz. Biraz yorucu, özellikle de ne giyeceğimizi bilemediğimiz günler bunlar... Ama bir yandan da yazın habercisi klasik bahar günleri aslında... Bugüne kadar gelecek yaz sezonu için yapacağınız alışverişte yardımcı olabileceğini düşündüğüm birçok notu sizlerle paylaştım. Paylaşmaya da devam edeceğim... Geçenlerde, birçok çalışan kadın arkadaşım ve müşterimden üst üste aynı konuyla ilgili sıkıntılar dinledim. İş kadınlarının özellikle yazın giyinmesinin; tabii ki sadece giyinmek değil, işe uygun ama çok da klasik olmayan, özellikle yazın sıcak günleri için uygun elbiseler, takımlar bulmanın zorluğundan söz ettiler.

FARKLILAŞTIRIN!
Son birkaç sezondur özellikle etek-ceket takımlar, pantolonlar, ceket-elbiseler, kısacası iş kıyafetleri çok daha farklı yorumlanıyor. Eskiye göre çok daha fazla alternatif bulunabiliyor. Şehrin içinde hareketli yaşamlarımız için rahat, bir yandan bir resmiyeti olan, bir yandan da çok da klasik olmadan bir yeniliği, farklılığı, stili olan takımlar bulmak veya en klasik bir takımı bile bir aksesuvar ile farklılaştırmak mümkün. Kendi koleksiyonumda bu tip takımlar çalıştığım gibi, birçok moda dergisinde de farklı markaların farklı yorumları ve yenilikleri zamanla daha çok gözüme çarpar oldu.

KISA KOLLU MİNİ CEKET
Ama özellikle bu yazıyı yazmadan önce, biraz daha bilgi edinmek için birçok markanın koleksiyonunu inceledim. Çalışan kadına uyacak birçok farklı stilde yazlık takımlar, elbiseler dikkatimi çekti. Çalışan kadınlar için iş takımlarıyla ilgili önemli bir nokta var. Bunların, hem farklı hem de stillerine uygun olması gerekirken, aynı zamanda da çalışma ortamına uygun bir şekilde abartısız, fazla dikkat çekici olmaması gerekiyor. İş yerinde, bu sezon öne çıkan vazo etekleri, özellikle de yüksek belli olanlarını, yazlık gömleklerle giymenizi öneririm. Tek parça giyinmeyi sevenler için klasik düz kesimler dışında çok çeşitli elbiseler var. Özellikle üst kısımları gömlek kesimli, yazlık akıcı kumaşlardan elbiseler düşünülebilir. Hemen hemen her kadının gardırobunda bulunan klasik, diz boyu eteklerinizi ise senenin dökümlü tunikleri, uzun bluzlarıyla, belde kalın kemerlerle kombine edebilirsiniz. Kısa kollu mini ceketler, yaz döneminin iş kıyafetleri arasında bence olmazsa olmazlardan... Çok kullanışlı ve şık olduklarını düşünüyorum.

BÜYÜK EL ÇANTALARI
Çalışan kadınlar genelde büyük çantalar veya evrak çantaları ile yaşarlar. Bu sezon, büyük el çantalarının hiç olmadığı kadar çok çeşidi var. Birçok farklı renk ve dokuda bir-iki büyük çanta edinmenizi öneririm. Bunun yanı sıra senenin modası olan sarı, yeşil ve bej renklerinde, pastel tonlarda evrak çantaları da gayet farklı ve hoş görünüyorlar. Çanta ve ayakkabılarla; iş kıyafetlerinizi farklılaştırabilir, biraz renklendirebilir ve kendinize göre stilize edebilirsiniz. Kıyafetiniz ne kadar klasik olursa olsun, biraz farklı bir ayakkabı görünümünüze tahmininizden daha da çok renk katacaktır.