kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 1 Mayıs 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Genel Enerji, Kuzey Irak'a rafineri kuruyor

OLCAY AYDİLEK - ANKARA
Kuzey Irak'ta petrol arama ve üretimi yapan Genel Enerji, bölgede günde 20 bin varil kapasiteli bir rafineri kurmak için görüşmelere başladı..
Kürt gruplarının denetimindeki Kuzey Irak'ta petrol arama ve üretimi yapan Çukurova Grubu şirketlerinden Genel Enerji, bölgedeki varlığını perçinlemeye hazırlanıyor. Kuzey Irak'ta Taq-Taq petrol sahasında üretim yapan Şirket, 20 bin varil kapasiteli rafineri kurma kararı aldı. Genel Enerji, Taq-Taq sahasında ürettiği petrolü de Kerkük-Yumurtalık Boru Hattı'yla 2009 yılında uluslar arası pazarlara ihraç edecek. Genel Enerji Genel Müdürü Orhan Duran'ın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

* Taq-Taq petrol sahasında üretim yapıyorsunuz. Bölgede yeni arama ve üretim çalışmalarınız var mı?
2006 yılında, var olan arama ve üretim anlaşmamıza bir blok daha dahil ettik. Kewa Chirmila arama bloku. Temmuz başlarında ilk kuyu kazılacak. Sismikler tamamlandı. Matkabın ucu değmeden petrol ya da doğalgaz varlığını söylemek gerçekçi olmaz. Bu sahadan da ticari miktarda petrol ve doğalgaz bulacağımızı düşünüyoruz. Ticari keşif olursa, işletme için 20 yıl + 5 yıl ve daha sonra 5 yıllık opsiyon söz konusu. Üretim paylaşım anlaşması gereğince yüzde 80'i Genel Enerji-Addax ortaklığının, % 20'si yerel yönetimin.

KUZEY'DE İKİ ŞİRKET VAR

* Kuzey Irak'ta başka girişimleriniz de olacak mı?
Evet, Taq-Taq ruhsat sahamızın yakınında 20 bin varil kapasiteli bir rafineri projemiz var. Gerekli anlaşmalar yapıldı. Houston merkezli ABD'li bir şirket, rafineri imalatını yapacak. Bunu da başladık.

* Kuzey Irak Kürt yönetiminin Başbakanı Neçirvan Barzani, Kuzey'de faaliyet gösteren iki petrol şirketine 100 bin varillik petrol ihraç kotası verildiğini açıkladı. Bu şirketlerden biri Genel Enerji-Addax Petroleum mu?
Kuzey'de iki şirket faaliyet gösteriyor. Biri Genel Enerji-Addax Petroleum ortaklığı, diğeri de Norveçli DNO. Bizim üretimimiz Norveçli şirkete göre daha fazla. Taq-Taq sahasından üretilen petrolü, bir bağlantı hattıyla Kerkük-Yumurtalık Boru Hattı'na aktarabiliriz. Bunun için gerekli alt yapı çalışmaları yapılıyor. Petrol, Türkiye üzerinden uluslar arası pazarlara ulaştırılır. En geç 2009 yılının ilk yarısında.