kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 8 Nisan 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
İşaretli ağaçlar kesilmeyecek... Vedat Demiröz, Anıtlar Kurulu tarafından işaretlenmiş ağaçların kesilmeyeceğini de ifade ederken, ön sırada bulunan ağaçların tamamen kalacağını dile getirdi.

'Likör'ün tadına bakmak için en az 275 milyon YTL gerek!

HACER GEMİCİ
Emlak GYO, Mecidiyeköy'deki Likör Fabrikası'nın arazisini 275 milyon YTL muhammen bedelle satışa çıkardı. Plan tadilatıyla emsalin 4'e ulaştığı arazinin ihalesine yerliler de katılabilsin diye başlangıç fiyatı düşük tutuldu..
Tekel'in sigara bölümünün 1.7 milyar dolara British Amerikan Tobbacco'ya satışının ardından Mecidiyeköy'deki Likör Fabrikası'nın arazisi de ihaleye çıktı. 25 Nisan tarihinde açık artırma ile satışa çıkarılarak 23 bin 711 metrekarelik arazi için KDV hariç 275 milyon muhammen bedel biçildi. Bölgede daha önce yapılan alışveriş merkezleri ve rezidanslarda metrekare fiyatının 4 ile 8 bin dolar arasında değişmesi ihale için beklentilerin de yüksek olmasına neden oluyor. İhale sonucunun 300 ila 500 milyon dolar arasında gerçekleşebileceği konuşuluyor. Toplu Konut İdaresi'nin Emlak Konut GYO aracılığı ile başlattıği ihale sürecinde yerli ve yabancı çok sayıda grubun yer alması bekleniyor. Ali Sami Yen Stadı'nın komşusu olan ve Mecidiyeköy'deki son en geniş arazi olarak nitelendirilen Likör Fabrikası yaklaşık bir yıldır Büyük Mükellefler Vergi Dairesi olarak kullanılıyordu.

95 BİN METREKARE İNŞAAT ALANI
İhale sürecini gerçekleştiren Emlak GYO yetkilileri arazide 3 emsal olduğunu belirtseler de Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi için yaptığı plan değişikliği 13 Şubat itibarıyla kabul edilmiş durumda. Tartışmalara neden olan bu plan değişikliği ile özel koşullu ticaret alanı ilan edilen Likör Fabrikası'nın arazisinde inşaat alanı 95 bin metrekareye yani 4 emsale ulaşmış durumda. Tadilat ile ofis, büro, alışveriş merkezi, otel, sinema, tiyatro gibi birimlerin yapılmasına bölgeye gökdelen dikilmesine de izin verilmiş olunuyor. 23 bin 711 metrekarelik arazide 95 bin metrekare inşaat yapılabileceğinden, metrekaresi 5 bin dolardan hesaplandığında arazinin değerinin 475 milyon dolara kadar çıktığı görülüyor. Bir süredir arazi için ihale çalışmalarını yürüten Emlak Konut GYO'nun Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Demiröz, arazinin taliplisinin çok olduğunu ifade ederek, "Türk firmaların yanı sıra özellikle Körfez ve Hollanda menşeili yatırımcılardan büyük ilgi var. Son günlerde yerliler biraz tedirgin göründükleri için biz muhammen bedeli bilerek biraz düşük açıkladık. Yoksa daha yüksek fiyattan ihaleye çıkmayı düşünüyorduk" diye konuştu. TOKİ tarafından ihale sürecine sokulan eski Tekel Likör Fabrikası ve Müştemilatı'nın bulunduğu araziyi Mimarlar Odası yakın takibe almış durumda. Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Eyüp Muhçu, "Biz bu işi takip altına aldık. Koruma Kurulu'ndan alınan kararların örneklerini istedik. Plan paftası, plan notları inceleniyor. Buna göre bir karar vereceğiz" diye konuştu.