kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 6 Nisan 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
IMF Başkanı Dominique Strauss- Kahn

Gelişen ülkeler de yavaşlar güven ortamı sağlanmalı!

IMF Başkanı Kahn, "Yüksek büyüme rakamlarına karşın gelişen ülkeler de yara alır, piyasaların toparlanması için güvenin sağlanması gerek, başka yol yok" dedi..
Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, altı ay önce dünya ekonomisinde tanımlanan aşağı yönlü risklerin çoğunun gerçekleştiğini söyledi. Strauss-Kahn, İngiltere'nin Watford kentinde Başbakan Gordon Brown'ın ev sahipliğini yaptığı konferansta yaptığı konuşmada, "Birkaç gün içinde açıklayacağımız tahminler gerçekten düzelmedi ve altı ay önce tanımlanan aşağı yönlü risklerin çoğu gerçekleşti'' dedi.

HEDEFLER 3 KEZ REVİZE EDİLDİ
IMF Başkanı Strauss-Kahn, bu yıl küresel ekonominin yüzde 3.7 büyüyeceğinin tahmin edildiğini, bunun son 20 yıldaki en düşük büyüme oranlarından biri olduğunu ifade etti. IMF, dünyanın ekonomik görünümüyle ilgili raporunu 9 Nisan'da açıklayacak. Geçen hafta, bu yıl dünyanın ekonomik büyüme görünümünü ikinci kez düşürdüğünü açıklayan IMF, geçen yıl Ekim ayında yüzde 4.8 olarak tahmin ettiği küresel büyümeyi Ocak ayında yüzde 4.1'e indirdi, daha sonra ise bu tahminini yüzde 3.7'ye çekti. Dünyadaki ekonomik büyümenin düşmesinin, ABD ekonomisinde devam eden yavaşlamadan kaynaklandığını belirten Strauss-Kahn, Çin, Hindistan ve Brezilya gibi gelişmekte olan ülkelerin de, yüksek büyüme oranlarına sahip olsalar bile dünyanın geri kalan ülkelerindeki ekonomik yavaşlamadan etkilendiklerini vurguladı. Strauss-Kahn, mali kurumlar arasındaki güven ortamı sağlanıncaya kadar piyasadaki mevcut karışıklığa çözüm bulunamayacağını belirtti.