kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Nisan 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Erdoğan'ın AB'ye resti: Oyalama

Bülent AYDEMİR STOCKHOLM
"Oyalamadan bıktık. Türkiye'yi almazsanız bundan memnun oluruz" diyen Erdoğan, AB'den lütuf ya da iane istemediklerini vurguladı..
İLİŞKİLİ HABERLER
Erdoğan'ın AB'ye resti: Oyalama
Başbakan Tayyip Erdoğan, İsveç-Türkiye İş Konseyi toplantısında AB'ye üyelik resti çekti. Erdoğan, "Oyalamadan bıktık. Türkiye'yi almazsanız biz bundan memnun oluruz, yolumuza bakarız" dedi. Erdoğan, Türkiye'nin üyeliğine ısrarla karşı çıkan Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'yi de isim vermeden şöyle eleştirdi: "Hiçbir zaman siyasi tarih affetmez, tribünlere oynanmaz. Siyasette dürüstlük esas olmalıdır." Erdoğan'ın mesajları özetle şöyle oldu:

* İsveç'te 7 partinin Türkiye'nin AB üyeliğine olumlu bakması memnun ediyor.

* "Sabrınızın sınırı nereye kadar?" diye sordular. Ben de 'Sabrın sonu selamettir' dedim. Kopenhag Kriterleri'ni bitirdik, şimdi Maastrich Kriterleri üzerinde çalışıyoruz. Bu kriterlerin önüne gelip de siyasi engeller koymayın. Türkiye artık AB'ye aday ülke, AB için kapıda bekleyen ülke değil. Bunu kavrayamamış bazı siyasiler var.

* Türkiye'ye farklı bir üyelik verelim diyorlar. Olmaz, bu iş bitmiş, bunun kuralı belli. Hiçbir zaman siyasi tarih affetmez, tribünlere oynanmaz. Siyasette dürüstlük esas olmalıdır. Dürüst olmadığınız sürece içeride de dışarıda da affedilmezsiniz, golü siz yersiniz.

'İANE İSTEMİYORUZ'
* AB'nin karar vermesi, Türkiye'yi oyalamaması lazım. "Biz Türkiye'yi almıyoruz" diyebilir. Biz de bundan memnun oluruz. "İstemediler" deriz, yolumuza bakarız. Ama bir taraftan diyorlar ki "Sizi alacağız." Hakikaten biz bunlardan bıktık. Üye olan 27 ülkenin içinde kriterler noktasında bizim çok gerimizde olduğu halde AB üyesi olan ülkeler var. Nasıl oldu bunlar? Kararlar siyasiydi de onun için. Biz lütuf istemiyoruz, iane istemiyoruz. Sadece koydukları kurallara uymalarını istiyoruz.

* Kararınızı veriniz. Bu bir coğrafi, dini birlik midir, yoksa bir siyasi birlik midir? Biz diyoruz ki siyasi, sosyal, ekonomik, kültürel bir birliktir. Zaten bununla kucaklayıcı bir yapıya kavuşabilirsiniz.