kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Nisan 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
ŞEREF OĞUZ
ÖNERİ-YORUM

Eşeklikten kurtulma duası

Kasabanın semercisi ölmüş... Yeni gelen semerci işin acemisiymiş. Yaptığı kötü semerler yüzünden tüm eşeklerin sırtı yara olmuş. Eşekler başlamış semercinin ölmesi için dua etmeye.
Sonunda dualar kabul olmuş. Semerci ölmüş. Ne var ki yerine gelen daha da acemiymiş. Eşekler yeniden duaya başlarken biri demiş ki:
"Yahu arkadaşlar anlaşıldı ki semercinin iyisi gelmeyecek. Semerci ölsün diye dua etmenin anlamı yok . "
"Peki ne yapalım?"
"Tanrıya bizi eşeklikten kurtarması için dua edelim."
Bu bir fıkra. İnternet ortamında dolanıp duruyor.
O kasaba nerede bilmiyoruz? Belki de bizimle alakası yoktur. Ve fıkrayı okuyunca kurduğumuz ilişkiler, tesadüften ibaret olabilir.
Ama kasabanın tek sorununun, kasabalıların sırtını yaralayan semer olmadığı da ortada. Peki eşeklikten kurtulmanın bir yolu olabilir mi? Mesela semerci ölsün diye dua etmek yerine, Tanrı'ya kendilerini eşeklikten kurtarmak için el açtıklarında, nasıl dua etmeliler?
Fıkra burada bitiyor ama... Biz acaba bu fıkranın devamına birkaç kelime ekleyebilir miyiz? Sizi bilmem ama ben ekleyeceğim.
Tüm suçu semercilerin üzerine atmak, bana haksızlık gibi geliyor. Eşeklerin "eşeklik eşikleri"ni bulup çıkarabilirsek, onların eşeklikten kurtulmaları için bir katkı sağlayabiliriz diye düşünüyorum.
Mesela eşeklikler listesi önersem? Sonra da bunlardan kurtulmak için dua etmelerini tavsiye etsem...
Kazandığından fazlasını harcamak bence eşeklik. Üretmeden tüketme alışkanlığı da öyle. Peki ya nimeti kendine alıp, külfeti başkasına yıkmaya ne demeli?
Az eşeklik değil hani.
"Elin gavuru yapmış arkadaş" söylemiyle, araştırmamak, geliştirmemek, yalnızca taklitte kalmak, ne tür bir eşekliktir Tanrım! Bin liralık gelirine rağmen ayda 2 bin liralık kart borcuna girmek, "hamili kart yakinimdir" sloganını ürettiriyor bana.
100 dolara mal ettiği ürünü, "ihracatın rekorunu kıracağım" diye 98 dolara yabancıya satmayı, "övgüye konu" başarı diye dillendirmek ise "küresel eşeklik" modeli olarak pekala tanımlanabilir. Semeri değiştirince Avrupalı olacağını sanmak da öyle.
Bu liste uzayıp gider.
Eşeklikten kurtulma duası da bu listedeki hataları tımar etmekten geçiyor aslında. Semerciye küfürden değil.