kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 28 Mart 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Fok avına görüntü yasağı

Yeni Haber
Kanada Balıkçılık ve Okyanuslar Bakanlığı, tüm dünyanın tepkisine neden olan fok avına görüntü yasağı koydu. Bakanlık, avlanmanın yapıldığı güneydeki St. Lawrence Körfezi'ne gitmek isteyen basın mensuplarını, önceden izin almadıkları gerekçesiyle bölgeye sokmadı.

Bölgedeki protestoları organize eden grupların sözcüsü Rebecca Aldworth, Kanada hükümetinin vahşeti insanlığın gözlerinden kaçırmak için yasak koyduğunu belirterek, "bu gizlilikle orada neler olabileceğini buradan tüm dünyaya haykırıyoruz. Dünya bu vahşeti duymalıdır" dedi.

Yasağa tepkilerin büyümesi üzerine bir açıklama yapmak zorunda kalan Kanada Balıkçılık ve Okyanuslar Bakanlığı Sözcüsü Phill Jenkins, kimsenin seyahatini engellemediklerini belirterek, "amacımız, sadece bölgede devam eden avlanma sebebiyle insanların güvenliğini sağlamaktır" diye konuştu. Şu ana kadar fok avlanma izni verilen kişi ve kuruluşlarla kendilerine tanınan sayı hakkındaki soruları yanıtsız bırakan Jenkins'in bu tutumu, daha önce 275 bin olarak açıklanan sayının bu yıl da aşılacağı kuşkusuna neden oldu.

Yaklaşık 5,5 milyon fokun yaşadığı Kanada'da geçen yıl 270 bininin avlanmasına izin verilmiş, ancak 330 bin fokun avlandığı iddia edilmişti. Fok avı, derileri zarar görmemesi için fokların sopalarla dövülmesi ve canlı canlı yüzülmesi sebebiyle tepki görüyor. Avrupa Birliği de yükselen tepkiler sebebiyle Kanada'dan fok ve
ürünlerinin ithalatına kısıtlama getirmek üzere hazırlıklarını sürdürüyor. Belçika ve Hollanda, bundan böyle Kanada'dan fok kürkü ve omega-3 bakımından son derece zengin fok yağlarını ithal etmeyeceğini açıkladı.