kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 21 Mart 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Jandarma istihbarat görevlisi astsubay Okan ªimºek.

Cinayeti 'örtbas emri' zapta geçti

Sadık GÜLEÇ-Ahu BOZLAR SABAH
Dink'in öldürüleceği istihbaratını önceden alan astsubay Okan Şimşek, cinayetin ardından yüzbaşı Yıldız'ın, Alay Komutanı Ali Öz'ün yanında, "olayı örtbas etmelerini" istediğini anlattı..
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürüleceği bilgisini, Yasin Hayal'in eniştesi Coşkun İğci'den aldıkları, ancak verilen istihbaratı değerlendirmedikleri iddiasıyla "görevi ihmal ve kötüye kullanma" suçundan, 6 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan jandarma astsubay Okan Şimşek ve jandarma uzman çavuş Veysal Şahin, ilk kez verdikleri ifadelerde şok itiraflarda bulundular. Şimşek ve Şahin'in ifadeleri, Dink cinayeti davasında "cinayete yardım etmek ve örgüt üyeliği" suçlamasıyla tutuksuz yargılanan Yasin Hayal'in eniştesi Coşkun İğci'nin, "Cinayetin olacağını aylar öncesinde tüm ayrıntılarıyla jandarmaya söyledim. Üzerime düşen görevi yaptım, ama onlar gereğini yapmadılar" iddialarını doğruladı.

TEMMUZ 2006'DA COŞKUN İĞCİ ARADI
Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde dün görülen davanın ikinci duruşmasına katılan sanıklardan, jandarma astsubay Şimşek, İğci'nin kendilerine, Dink'in öldürüleceği istihbaratını 2006 temmuzunda verdiğini belirterek, "2006 yılı temmuz ayı içerisinde, personelim Veysal Şahin ile birlikte şehir merkezindeyken, Veysal'ı, Coşkun İğci isimli biri aradı ve görüşmek istediğini söyledi. İğci ile görüşmemizde, bize, akrabası olan Hayal'in, Agos gazetesinin sahibi olduğunu söylediği, Ermeni asıllı bir gazeteciyi öldüreceğine yönelik bilgiler verer e k , Dink'in i n t e r - netten çıkarılmış fotoğraflarını Yasin Hayal'in kendisine gösterdiğini, Hayal'in 3-4 kişilik arkadaş grubunun olduğunu, fakat Hayal haricindekileri tanımadığını, Hayal'in İstanbul'a gittiğini, Agos gazetesi ile Dink'in evi arasındaki güzergâhın krokisini çıkardığını, hatta kendisine, el yapımı silah alınması için 500 YTL para verdiğini bize anlattı..." dedi. Hayal'in eniştesi İğci'den aldıkları istihbaratı önce İstihbarat Şube Müdürü Kd. Yzb. Metin Yıldız'a ilettiklerini belirten Şimşek şöyle devam etti: "Konuyu hemen telefonla randevulaştığımız şube müdürümüz Metin Yıldız'a anlattık. Şube müdürü de bize, Hayal'in, 2004'te McDonald's'ı bombalaması eyleminden dolayı, istihbarat şube müdürlüğü emrinde görevli jandarma astsubay Hüseyin Yılmaz tarafından daha önceden takip edildiğini söyleyerek, konuyu Hüseyin Yılmaz'a iletmemizi söyledi.

ALAY KOMUTANI KONUYU KAPATTI
Ertesi sabah asayiş toplantısı öncesi konuyu Hüseyin astsubaya aktardım. Toplantıya ben de katıldım. Toplantıya Jandarma Kd. Albay Ali Öz, İstihbarat Şube Müdürü Kd. Yzb. Metin Yıldız, Asayiş Şubesi'nden Ali Oğuz Çağlar ve Kaçakçılık Organize Suçlar Müdürü Jandarma Yzb. Hüsamettin Polat, jandarma astsubay Gazi Günay, jandarma astsubay Yılmaz, jandarma astsubay Gökhan Aslan da katıldı. Toplantı esnasında şube müdürümüz Metin Yıldız, İl Jandarma Komutanı Ali Öz'e hitaben, 'Komutanım, 2004'te McDonald's'ı bombalayan, Pelitli'de oturan Hayal'in, İstanbul'da bir Ermeni asıllı gazeteciyi öldüreceğine yönelik arkadaşların edinmiş olduğu bilgiler var' diyerek, beni ve Veysal'ı kastetti. Bunun üzerine alay Komutanımız Öz de 'Bu konuyu sonra özel olarak görüşürüz' dedi ve konu kapandı."

AGOS'A TEHDİDE 3 YIL HAPİS CEZASI
Bu arada elektronik postayla Agos gazetesine yönelik tehdit ve hakarette bulunduğu iddiasıyla yargılanan sanık Zafer Filiz, 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Şişli 9. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada Filiz'e "tehdit"ten 2 , "hakaret" suçundan da 1 yıl ceza verildi.