kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 14 Mart 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
MAHMUT ÖVÜR

Başkanlardan kim kalıyor kim gidiyor?

İstanbul'da ilçe belediye başkan adaylıklarında durum ne?
Kimler yerinde kalacak, kimler yeni aday olacak?
Önce siyaset kulislerinde netleşen bir kanıyı söyleyelim. Tıpkı 22 Temmuz seçimlerinden sonra kurulan yeni Bakanlar Kurulu'nda olduğu gibi Başbakan Tayyip Erdoğan, başta İstanbul olmak üzere büyük kent ilçelerinde çok köklü bir değişim yapmayacak.
Belediye başkanlarının büyük çoğunluğu yerini koruyacak.
Ama korumayanlar da var.
Biz de önce onlardan başlayalım.
İlk sırada Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç var. Hem üçüncü dönemi dolduruyor hem de son dönemi tatsızlıklarla geçti. Yerine geleceği konuşulan en güçlü isim ise eski AK Parti İstanbul teşkilat başkanı Nurettin Nebati ... Kulislerde, geçen yerel seçimlerde başarılı bir teşkilat başkanlığı yapan Nebati'nin yeniden teşkilata döneceği de büyük bir olasılık olarak konuşuluyor.
Üçüncü dönemi dolduran ikinci isim ise Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge . O da aday gösterilmeyecek isimlerden biri.
Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya da üç dönemi geride bırakan isimlerden. Ama onun farkı, hem belediye başkanları arasında hem de Tayyip Erdoğan nezdinde hala kredisini koruyor olması.
Kaya'nın geçen dönem İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığını istediği biliniyor. Bu dönem Kaya için nasıl bir formül bulunacağını, büyük olasılıkla Başbakan Erdoğan'dan başka kimse bilmiyor.
Üçüncü dönemi tamamlayan bir başka isim Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ... Aydın'ın da bu dönem aday yapılmayacağına kesin gözüyle bakılıyor.
Gelelim en tartışmalı bölgeye...
Eminönü ile Fatih'in birleştirilmesiyle tarihi yarımada tek belediye haline getirildi.
Gerçekten olması gereken ve yıllardır beklenen bir karar bu.
Şimdi merak edilen şu:
Acaba tarihi yarımadanın yeni belediye başkanı kim olacak?
Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er mi, yoksa Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir mi?
Bir yanda Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ve Nevzat Er, öte yanda Mehmet Müezzinoğlu ve Mustafa Demir ikilisi var. Kuşkusuz İstanbul'da çok ciddi çekişmeler yaşanacak ama en ilgincinin bu alanda yaşanacağı kesin.
Şimdi gelelim sürpriz bir isme.
Üsküdar Belediye Başkanlığı için adı geçen sürpriz aday: Köksal Gümüşdağ ...
O da nereden çıktı demeyin.
Genel kamuoyu tanımasa da siyaset ve spor camiası bu ismi biliyor.
Eski AK Parti il yöneticisi, İstanbul Büyükşehir Spor Kulübü Başkanı, ayrıca Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan'ın "kankası" daha ne olsun... Bunlara bir de "enişte" olmayı eklersek Üsküdar Belediye Başkanlığı az bile kalır...
Gidici başkanların sayısı elbette bu kadarla sınırlı değil.
Esenler ve Sultanbeyli belediye başkanlarına, kesin gidecekler gözüyle bakılıyor.
Yerini koruyacaklara gelince...
Burada temel ölçü çalışmalarıyla dikkat çekmek ve "yukarı" ile iyi ilişkileri kurmak.
İşte bu ölçülere göre konumunu koruyacak başkanlar:
Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Dr. Erhan Erol, Kartal Belediye Başkanı Arif Dağlar, Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül ve Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can.
Güçlü isimlerden biri de yeni ilçe olan Esenyurt'un Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu ... Kadıoğlu'nun "yüksek hayalleri" ve "aile" den güçlü dayanakları var ama nasıl bir strateji izleyeceğini şimdiden kestirmek zor.
AK Parti'de durum bu... CHP'de ise büyük bir arayış var. Bir yandan il başkanlığı İstanbul'un sorunlarına yönelik çözüm projeleri üretiyor, öte yandan merkez sağı da kucaklayacak aday arayışı sürüyor.
Belediye başkanlıklarına gelince...
Kulislerde konuşulanlara göre Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal dışında yeri kesinleşen kimse yok. Üçüncü dönemi dolduran Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk'ün bile değiştirileceği ileri sürülüyor. En çok merak edilense Şişli'de Sarıgül'ün karşısına CHP'nin kimi çıkartacağı...