kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 28 Ocak 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Mortgage krizinde finans devleri de davalık oldu

ABD'nin lider subprime mortgage analisti Clayton Holdings, elindeki bütün veri ve raporları dokunulmazlık karşılığında savcılara verme kararı aldı..
ABD'de mortgage krizi yeni bir boyut kazandı. ABD'nin önde gelen subprime mortgage anlaşmalarının analizini yapan Clayton Holdings'in 2005 yılında bir krizin olabileceğine dair yatırım bankalarını ve finans kuruluşlarını uyardığı ortaya çıktı. Uluslararası piyasalarda dalgalanmaya neden olan küresel resesyon korkusunun tetikleyicisi olan ABD'deki mortgage krizine açılan soruşturma kritik sürece girdi. Subprime mortgage anlaşmaları ve yatırımlarının kalitesi hakkında finans kuruluşlarına raporlar hazırlama alanında ülkenin önde gelen analiz şirketi Clayton Holdings soruşturmayı sürdüren New York Eyaleti Savcılığı ile anlaştı. Şirket, aldığı dokunulmazlık karşlığında elindekü bütün raporları yetkililere teslim edecek. Soruşturma Wall Street'teki 26 büyük finans şirketini ilgilendiriyor.

GOLDMAN VE CİTİ DE DAVALIK
Clayton Holdings'in soruştumayı yürüten savcılara ilk verdiği bilgi, "Biz 2005'te ülkedeki mortgage kredilerinin verilmesinde banka ve finans şirketlerinin uyguladıkları standartlarda ciddi bir gerileme olduğu konusunda müşterilerimiz olan Wall Street şirketlerini uyardık" oldu. Clayton'un yine aynı tarihte mortgage kredisi almaya elverişli olmayan müşterilere ayrıcalık yapılarak açılan kredilerde de patlama olduğu konusunda yaptığı uyarıların savcılığa teslim edildiği bildirildi. Bu arada mortgage krizinin en önemli nedeni Countrywide'a karşı açılan davalar finans devlerine sıçradı. Aralarında Goldman Sachs, Citigroup, JP Morgan'ın da bulunduğu 23 finans kuruluşuna dava açıldı. Davanın gerekçesi olarak, şirketlerin hisselerine aracılık ettikleri Countrywide'ın piyasayı yanıltıcı açıklamalarına göz yumması olarak gösterildi.