kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 22 Ocak 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Tartışmalı YouTube yasağı kaldırıldı

Olcay AYDİLEK-Ersan ATAR / ANKARA
Atatürk'e hakaret içeren görüntüleri yayınladığı için mahkeme kararıyla erişime kapanan YouTube'la ilgili yasak, görüntünün geri çekilmesi üzerine kaldırıldı..
İLİŞKİLİ HABERLER
Tartışmalı YouTube yasağı kaldırıldı
Atatürk'e hakaret içeren görüntüleri yayınladığı için Sulh Ceza Mahkemesi'nin kararıyla erişimi engellen YouTube, bu görüntüleri kaldırınca yeniden internet kullanıcılarına kavuştu. Savcılık erişim yasağını kaldırdı ama "internet özgürlüğü - toplumsal yaşam ilişkisi" ve "düşünceyi ifade özgürlüğü" tartışmalarını yeniden gündeme geldi. Dünyanın en yaygın video paylaşım sitelerinden olan YouTube'a erişim, Atatürk'e "Turko Maymun" denilen görüntüleri yayınladığı için geçen hafta sonunda Ankara 12'nci Sulh Ceza Mahkemesi'nin kararıyla engellendi. Mahkeme kararı üzerine özellikle internet ortamında kampanyalar düzenlendi. Karar almasında ilk adımı atan Ankara Basın Savcısı Kürşat Kayral, dün yeniden YouTube'u izledi ve karara dayanak olan görüntülerin kaldırıldığını gördü. Savcı Kayral bunun üzerine bir tutanak düzenleyerek, yasadaki yetkisini kullanıp, tedbir kararını kaldırdı. Karar dün akşam saatlerinde Telekomünikasyon Kurumu'na iletildi. Böylelikle internet kullanıcıları iki gün sonra YouTube'a yeniden kavuştu.

ERİŞİM NASIL ENGELLENİYOR
Erişimi engellemek için iki yöntem kullanılıyor:
1- Alan adından erişim engelleme: İnternet Servis Sağlayıcı faaliyet belgesi alan bütün işletmelerin alan adı sunucuları, erişimi engellenecek alan adlarını, kullanıcılar talep ettiğinde gerçek adresine yönlendirmiyor.
2 -IP adresinden erişim engelleme: Erişim sağlayıcıların aktif yönlendirme cihazları (router), erişimi engellenecek IP adreslerine gelen ve giden trafiği engelliyor. İnternet Dairesi Başkanlığı, erişim engelleme işlemlerini başta Türk Telekom-TTnet olmak üzere Telekomünikasyon Kurumu'nda erişim sağlayıcı faaliyet belgesi alan bütün internet servis sağlayıcıları ile işbirliği içinde yürütüyor.

YURTDIŞI KAYNAKLI YAYINLAR
İnternet Güvenliği Başkanlığı, yasada belirtilen 8 suçu oluşturan yayınların içerik veya yer sağlayıcısının yurtdışında bulunması durumunda da erişimi engelliyor. Yurtiçinde ise söz konusu 8 suçla ilgili yayınları durdurmak için hâkim kararını dikkate alıyor. Yayınların zararlı içeriğe sahip olup olmadığı, uluslararası filtreleme ve bloklama programları çerçevesinde Avrupa standartlarına göre belirlenecek.