kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 5 Aralık 2007, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

SABAH-atv ihalesi yapıldı

Yeni Haber
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF), SABAH-atv'nin satışı için düzenlediği ihalede tek katılımcı olan Çalık Grubu şirketlerinden Turkuaz Radyo Televizyon 1 milyar 100 milyon dolar teklif verdi. İhale komisyonu bu teklifi kabul etti. Nihai karar TMSF Kurulu tarafından verilecek.

TMSF'nin Sabah-atv Ticari ve İktisadi Bütünlüğü'nü satış ihalesi Sarıyer'deki Ahmet Afif Paşa Yalısı'nda yapıldı. TMSF Başkan Yardımcısı ve İhale Komisyonu Başkanı Fethi Çalık başkanlığında gerçekleştirilen ihaleye tek teklif sahibi olan Turkuaz Radyo, Televizyon ve Yayıncılık Anonim Şirketi katıldı.

FON KURULU'NUN ONAYINA SUNULACAK

Tasarruf Mevzuatı Sigorta Fonunun (TMSF), ATV-Sabah'ın satışı için düzenlediği ihalede, Çalık Grubu Şirketi Turkuvaz Radyo ve Televizyon Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş'nin 1 milyar 100 milyon dolarlık teklifi, fon kurulunun onayına sunulacak.

TMSF'ye ait Ahmet Afif Paşa Yalısı'nda düzenlenen ihalede, bir milyar 100 milyon dolar muhammen bedele sahip TAV-Sabah Ticari ve İktisadi Bütünlüğü satışa çıkarıldı. İhaleye sadece Çalık Grubu Şirketi Turkuvaz Radyo Televizyon Gazetecilik Ve Yayıncılık A.Ş. katıldı.

İhalede, katılımcı Turkuvaz Radyo ve Televizyonun yazılı teklifinin yer aldığı zarfın konulduğu şeffaf kutu açıldı.Turkuvaz Radyo ve Televizyon, ATV ve Sabah için belirlenen muhammen bedel olan bir milyar 100 milyon dolarlık teklif verdi. Söz konusu teklif, peşin bedel olarak sunuldu.

''SİZDEN 10 MİLYON DOLAR DAHA TEKLİF ALSAK...''

TMSF Satış Komisyonu Başkanı Fethi Çalık, Turkuvaz Radyo ve Televizyonun teklifinin duyurulmasının ardından, açık artırma aşamasında teklif aralıklarının 10 milyon dolar olacağını belirterek, ''Açık artırma aşamasında en azından biraz daha, sizden 10 milyon dolar daha bir teklif alsak'' dedi.

Çalık Holding Hukuk Müşaviri Serhat Demir ise bu konuda gerekli değerlendirmeyi yaptıklarını, bunu kapalı zarfla sunduklarını ifade ederek, ''Oradaki 1 milyar 100 milyon dolar fiyatıyla bağlı durumdayız'' yanıtını verdi.

Bunun üzerine Fethi Çalık, ''Biz de 1 milyar 100 milyon dolarlık teklifi kabul ediyoruz ve bunu onaylamak üzere Fon Kurulu'na arz edeceğiz. Nihai kararı Fon Kurulu verecek'' şeklinde konuştu.İhalede oluşan 1 milyar 100 milyon dolarlık teklif, fon kurulunun onayına sunulacak ve fon kurulu pazarlık isteyebilecek. Fon kurulunun yarın toplanması bekleniyor. İhalenin pazarlık tarihi 7 Aralık 2007 olarak belirlenmişti.


"ŞU ANDA YABANCI ORTAKLIK DÜŞÜNMÜYORUZ"

SABAH-atv ihalesine tek katılımcı olarak muhammen bedel olan 1.1 milyar dolarlık teklif veren Turkuaz şirketinin sahibi Çalık Grubu'nun hukuk müşaviri Serhat Demir, bu satın almada şu anda yabancı bir ortaklık düşünmediklerini söyledi.


Çalık Holding Hukuk Müşaviri Serhat Demir, ATV-Sabah ihalesini tamamen ticari olarak değerlendirdiklerini belirterek, ''(Grubumuzun) medya üzerinde herhangi siyasi yetki kullanmak, vesaire gibi düşüncesi söz konusu olmamıştır. Bu zaten düşünülemez, beklenemez'' dedi.

ATV-Sabah ihalesinin ardından Çalık Grubu adına gazetecilere açıklamalarda bulunan Demir, şu aşamada Fon Kurulu onayına tabi olmak üzere, uzun sürecin bu bölümünün sonuçlandığını, bu konuda uzun bir çalışma yürüttüklerini ve bu aşamaya kadar getirdiklerini söyledi.

Demir, sonucun, Türkiye, medya sektörü ve Çalık Grubu için hayırlı olmasını dileyerek, Çalık Grubu adına kısa bir basın açıklaması yapmak istediğini ifade etti. Demir, açıklamasında, ATV-Sabah Ticari ve İktisadi Bütünlüğünün satışı için Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından gerçekleştirilen ihale sonunda, 1,1 milyar doları vererek satın alma hakkını elde ettiklerini hatırlattı.

ATV ve Sabah'ın yıllardır sergilemiş olduğu sorumlu yayıncılık çizgisi ve yayın politikası ile Türk kamuoyunun beğeni ve takdirini kazandığını, pek çok yeniliğe ve ilke imza atarak sektörüne önemli katkılar sağladığını ve Türk medyasının iki önemli markası haline geldiğini ifade eden Demir, ATV ve Sabah'ın, kamunun haber alma ve bilgi edinme özgürlüğünün en önemli taşıyıcılarından biri olduğunu vurguladı.

''SEKTÖRDEKİ AĞIR VE CİDDİ SORUMLULUKLARIN BİLİNCİNDEYİZ''

Demir, Türkiye'de ve dünyada enerji, telekomünikasyon, inşaat, finans, tekstil ve ticaret alanlarında çok sayıda şirketi ile 1930'lardan bu yana faaliyet gösterdiklerini, Çalık Grubu olarak, medya sektörünün diğer sektörlerden farklılığının ve bu sektörde yer almanın gerektirdiği ağır ve ciddi sorumlulukların bilincinde olduklarını söyledi.

Medya sektöründe yer almanın, bir ticari faaliyette bulunmanın ötesinde bir kamusal sorumluluğu beraberinde getirdiğini çok iyi bildiklerini ifade eden Demir, şunları kaydetti:

''ATV ve Sabah'ın bugüne kadar sürdürdüğü yayıncılık anlayışını devam ettireceğimizin, sorumlu ve etik yayıncılığa önem vereceğimizin altını çizmek istiyoruz. Çalık Grubu olarak, medya sektörüne adım atarken ATV ve Sabah markalarına ve bu markayı oluşturan, yaşatan ve geliştiren en önemli güç olan yetişmiş insan unsuruna, bu yayınların entelektüel varlığına, yani çalışanlarına önem vereceğiz. Yenilikçi bir anlayışı benimseyerek, ATV ve Sabah'ın başarı çizgisini geliştirerek devam ettirmek Çalık Grubu'nun öncelikli hedeflerinden biri olacaktır.''

''TEMEL YAYIN ÇİZGİLERİ DEĞİŞMEDEN DEVAM EDECEK''


Serhat Demir, ATV ve Sabah'ın medya sektöründe birer marka haline gelmelerini sağlayan temel yayın çizgilerinin değişmeden devam edeceğini önemle vurgulamak istediklerini belirterek, ''Hedefimiz ATV ve Sabah'ı daha beğenilen, bölgesel ve küresel boyutta daha da etkili kurumlar haline getirmek, marka değerlerini daha da yükseltmektir. Aynı zamanda toplam kalite ve sürdürülebilir karlılık anlayışı temelinde daha başarılı birer ticari kuruluş olmalarını sağlamaktır'' diye konuştu.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Demir, Turkuvaz Radyo ve Televizyon Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş'nin şu anda Çalık Grubu'nun mutlak kontrolünde bir şirket olduğunu söyledi.

''Bu ihale ile ilgili siyasi tartışmalar da oldu. Eleştirilere ne diyorsunuz?'' şeklindeki bir soru üzerine, şartnameyi aldıkları 15 Kasım'dan bu yana, mali, hukuki ve ticari açıdan değerlendirmelerini yaptıklarını ve tekliflerini dün sunduklarını hatırlatan Demir, şöyle devam etti:

''Çalık Grubu olarak ticari bir grubuz. Bunun dışındaki tartışmalar hangi mecrada devam ediyorsa muhatapları da onlardır. Biz kendi işimize baktık. İyi bir çalışma sergiledik. Diğer katılımcıların kendi inisiyatifleridir.''

''TAMAMEN TİCARİ...''

Bir gazetecinin ''Hükümet yanlısı olup olmama gibi tartışmalara ne diyorsunuz?'' şeklindeki sorusunu yanıtlarken de Demir, ''Grubumuz, bunu tamamen ticari olarak değerlendirmiş ve medya üzerinde herhangi bir siyasi yetki kullanmak vesaire gibi düşüncesi söz konusu olmamıştır. Bu zaten düşünülemez, beklenemez. Bizim hassasiyetimiz bu yöndedir. O konunun muhatabı da biz değiliz'' şeklinde konuştu.

Çalık Grubu'nun daha önce Tüpraş, Türk Telekom ve Petkim ihalelerine katıldığını hatırlatan Demir, ''Buradaki sonuçlar da malumunuzdur. Bizim bu konulardaki yaklaşımımız tamamen ticaridir. Diğer katılımcılarla birlikte şartnamedeki yükümlülükleri yerine getirdik'' dedi.Serhat Demir, ''Yabancı ortak almayı düşünüyor musunuz?'' sorusuna da, ''Yabancı ortakla ilgili şu anda herhangi bir durum söz konusu değildir. Çalık Grubu olarak, bu ihaleye tek başımıza hazırlandık ve girdik'' karşılığını verdi.

İhale için üç grup ön yeterlilik almış, Nurol-Carlyle ile Lüksemburg merkezli RTL-İpek-Sancak ise ihale öncesi çekildiklerini açıklamışlardı.
TMSF, 1 Nisan 2007'de Medya Grubu (Dinç Bilgin Grubu) ve Merkez Grubu (Turgay Ciner) şirketlerinin temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimlerini devralmıştı. Karar, Bilgin ile Ciner arasında gizli protokolün ortaya çıkması ve TMSF'nin yanıltıldığının anlaşılmasına dayandırılmıştı. Daha sonraki süreçte Merkez Grubu'na bağlı Kanal 1 Ciner'e geri verilmişti.

AJANSLAR