kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 2 Aralık 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

İlk sınır ötesi operasyon

ANKARA
Genelkurmay, TSK'nın sınır ötesi konusunda yetkilendirildiğini hatırlatarak K. Irak'taki 50-60 kişilik terörist gruba operasyonu şöyle duyurdu: Bu kapsamda ilk operasyon icra edildi..
Hükümetin sınır ötesi operasyon tezkeresiyle ilgili görev emrini 28 Kasım'da Genelkurmay'a vermesinin ardından Kuzey Irak'a yönelik ilk nokta operasyonu dün gerçekleştirildi. Gelen bir istihbarat üzerine Çukurca yakınlarında Irak sınırı içinde bulunan 50-60 kişilik PKK'lı bir terörist gruba yönelik operasyon düzenlendi. PKK'lı teröristlerden çocuğunun öldüğü belirtilirken açıklamada, operasyonların süreceği belirtildi.

İNTERNET SİTESİNDE
Operasyonla ilgili açıklama, Genelkurmay'ın internet sitesinde iki ayrı metin halinde yayınlandı. Genelkurmay'ın ilk açıklaması, "operasyon sınır ötesi harekat mı değil mi?" tartışmasına neden oldu. Açıklamada şu bilgilere yer verildi: "1 Aralık 2007 günü istihbari çalışmalar kapsamında, Hakkari ili Çukurca ilçesinin güneydoğusunda Irak hudutları içinde, 50-60 kişilik bir PKK'lı terörist grup tespit edilmiştir. Söz konusu teröristler üzerine, bölgeye yakın durumda bulunan ateş destek vasıtaları ile yoğun bir uygulama yapılmıştır. Uygulama sonucunda terörist grubun önemli ölçüde zayiat verdiği, teknik vasıtalarla tespit edilmiştir." Açıklamadaki "Ateş destek vasıtaları" tanımlaması askerlikte "top, havan ile helikopterden ateş açılması" olarak biliniyor. Ayrıntı verilmese de operasyonda obüs toplar ve uzun menzilli havanların yanı sıra kobra helikopterlerinin de kullanıldığı belirtiliyor. Genelkurmay, PKK'lı gruba ilişkin istihbaratın, ABD'den gelip gelmediğine ilişkin bilgi vermedi. Genelkurmay'ın ikinci açıklamasında ise Kuzey Irak'a ilk operasyonun yapıldığı belirtilerek şöyle denildi: "Türk Silahlı Kuvvetleri 28 Kasım 2007 tarihinde sınır ötesi harekat konusunda yetkilendirilmiştir. TSK Irak'ın kuzeyinde bulunan teröristleri etkisiz hale getirmek için gereken askeri tedbirleri alacaktır. Bu kapsamda; ilk operasyon 01 Aralık 2007 tarihinde (bugün) icra edilmiş olup, elde edilen istihbarata bağlı olarak operasyonlara devam edilecektir." Açıklamada ayrıca operasyonla sadece PKK'nın hedef alındığı belirtilerek "Türk Silahlı Kuvvetlerine düşmanca bir harekette bulunmadıkları sürece, yerel gruplara karşı değildir" ifadeleri yer aldı.

BARZANİ YALANLADI
Reuters'e açıklama yapan Barzani'nin sözcüsü Türk askerinin Kuzey Irak'a girmediğini söyledi. Sözcü, operasyonun insansız yasak bölgede yapılmış olabileceğini belirtti. Öte yandan Şırnak'taki Irak sınırına yakın Gabar ve Cudi ile Küpeli dağlarında da geniş kapsamlı bir operasyon başlattı.