kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 11 Ekim 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Akbank konutta faizi yüzde 1.31'e çekti

FURKAN ALP
Merkez'in faiz indirimine devam edeceği beklentisi ile bankalar konut faizlerini düşürmeye başladı. Andolubank'ın faizi yüzde 1.28'e çekmesinden sonra Akbank da konut faizini yüzde 1.31'e düşürdü..
Konut kredisi faizlerinde 2007 yılının genel seçimler, cumhurbaşkanlığı seçimleri ve global dalgalanma nedeniyle verimli bir yıl olarak geçmedini söyleyen bankacılar, konut kredi faizlerinde yeni yeni hareketlenmeler olduğunu belirtti. Özellikle Merkez Bankası'nın faizlerde indirime devam edeceği beklentisi bankaları konut kredi faizlerini aşağıya çekme konusunda cesaretlendiriyor. Uzmanlar, bu yıl son çeyrek ile başlayan ve 2008 yılının ilk yarısına kadar devam etmesi beklenen faiz eğiliminin konut kredilerini 2008 yılının ikinci yarısında yüzde 1 seviyelerine çekeceğini kaydetti. Akbank konut kredisi için uyguladığı faiz oranını yüzde 1.31'e düşürdü. Böylece konut kredileri 2006 Mayıs-Haziran döneminde kurda yaşanan yukarı yönlü dalgalanma öncesine dönme sinyaleri verdi. Akbank Bireysel Bankacılık ve Pazarlama Bölüm Başkanı Cem Muratoğlu, piyasalarda esen faiz indirim rüzgarına paralel konut kredilerini yüzde 1.31'e, taşıt kredi faizi oranlarını ise yüzde 1.45'e düşürdüklerini açıkladı. Garanti Bankası Bireysel Kredilerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fuat Erbil de faizlerde aşağı yönlü hareket devam ettiği varsayımıyla konut kredisi faizlerinin 2008 yılı bahar aylarında yüzde 1 seviyesinin altıra ineceğine inandığını ifade etti. TEB Bireysel Bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cemal Kişmir de "Konut kredilerinde yeni yeni ufak hareketlenmeler gözüküyor. 2008 yılının son çeyreğinde konut kredilerinde faiz oranının yüzde 1'in altına gerileyeceğini düşünüyoruz" dedi.

Talep 2.5 katına çıktı
Piyasada yüzde 1.28 faiz oranı ile en düşük konut kredisini verdiklerini belirten Anadolubank Bireysel Kredilerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Recep Atakan ise konut kredisi faiz oranını yüzde 1.28'e düşürdükten sonra konut kredilerinde ciddi bir talep artışı yaşandığına dikkat çekerek, "Sektörde durgunluk vardı. Son dönemde faiz oranlarındaki düşüşün ve fiyatın getirdiği bir hareket oldu. Konut faizlerini indirdikten sonra günlük konut kredisi dosya adedi 2.5 katına çıktı" dedi.
Haberin fotoğrafları