kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 7 Ağustos 2007, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
Kamunun akaryakıt dağıtımında yer alması sektörde büyük çalkantı yarattı. TP Petrol Dağıtım şirketinin kamu ihalelerinde kamunun avantajlarını taşıyacak olması sektörde "haksız rekabet doğurabilir" endişesi yarattı. TP'nin Yozgat istasyonu yanı sıra (altta) Kayseri'de de bir istasyonu bulunuyor. 8 istasyon için ise izin beklendiği kaydediliyor. (Fotoğraf Enerji Petrol Gaz gazetesinden alınmıştır.)

Devlet akaryakıtta yeniden pompacı oldu

HACER GEMİCİ
POAŞ'ı satarak akaryakıt dağıtım işinden çıkan devlet, TPAO'nun alt şirketi TPIC kanalı ile sektöre dönüş yaptı. TP logolu istasyonların sayısı artıyor..
Akaryakıt dağıtım şirketi Petrol Ofisi'ni ve Tüpraş rafinerisini elden çıkararak sektörden çekilen kamu, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın(TPAO) alt şirketi Turkish Petroleum International Company (TPIC) ile akaryakıt dağıtım işine gerdi döndü. 2006'nın son aylarında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) 15 yıllık dağıtım lisansı alan TPIC, TP Petrol Dağıtım Limited Şirketi adı altında büyümeye başladı. Yılbaşından bu yana fiili benzin istasyonları açan ve akaryakıt dağıtımı yapan şirketin Yozgat ve Kayseri'deki iki istasyonu resmi açılış için hazırlanıyor. Bu arada edinilen bilgiye göre 8 istasyon da izin bekliyor. TPAO, 1988'de hükümetin genel politikaları çerçevesinde, Türkiye'nin ihtiyacı olan petrol ve doğalgazın temini için yurtdışında petrol arama faaliyetinde bulunmak üzere TPIC'i kurdu. Kurum bünyesinde TP adlı bir dağıtım şirketi de oluşturarak sessiz sedasız geçen yılın son aylarında EPDK'dan lisans aldı. İzmir Aliağa ve Kırıkkale'- de akaryakıt deposu kuran TP, 8 tane istasyonsuz bayi oluşturdu. Söz konusu istasyonsuz bayilerle şirketlere, fabrikalara, kamu kurumlarına toplu akaryakıt satışları yapan TP, bununla da yetinmeyip, istasyonlar oluşturmaya başladı. Sektörde dolaşan iddialara göre 40- 50 bayiyi bünyesine katmak üzere de görüşmeleri sürdürüyor. Konuyla ilgili görüşmek istediğimiz Genel Müdür Yardımcısı İsmail Mustafaoğlu, 'telefonda açıklama yapmak istemediğini' belirtirken, yeni istasyonlar konusunda da herhangi bir yalanlamaya gitmedi. Kamu kurumlarının akaryakıt temin işini yüklenmeye çalıştığı belirtilen TP'nin sektöre sessiz girişi ise kaygıyla izleniyor. Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz İşveren Sendikası (TABGİS) Başkan Vekili Rasih Arbay, "Tabii ki kamunun yeniden dağıtım alanında yer alması hoş bir şey değil. Bu durumda Rekabet Kurumu'na çok iş düşecek. Kamunun gücünü arkasına alan bir şirketle diğer şirketler kamu ihalelerinde eşit şartlarda yarışabilecek mi? Bunlara bakmak lazım" değerlendirmesinde bulundu.
Haberin fotoğrafları