kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 18 Temmuz 2007, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
FİNANSÇILAR ELEMAN ARIYOR.... İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası İkinci Başkanı Nizameddin Aşa, yasadan sonra finans kuruluşlarının mortgage konusunda uzman eleman arayışlarına hız verdiğini belirtti. Aşa, mortgage broker'larının bağımsız ve aracı kurumlar ile birlikte çalışacaklarını kaydetti.

'2 yılda 10 bin mortgage broker'ına ihtiyaç var'

FURKAN ALP
Emlakçılar mortgage sisteminin devreye girmesi ile mesleki eğitim alarak mortgage broker'ı olacak. Sektörde 2 yıl içinde 10 bin mortgage broker'ına ihtiyaç duyulacak..
Bireysel yatırımcıların tasarruflarını yeniden konuta yönlendirmesi ile ivme kazanan gayrimenkul sektöründe alım ve satım işlemlerine aracılık eden ve halk dilinde komisyoncu olarak da adlandırılan emlakçılar mortgage ile kabuk değiştirdi. Eğitimli ve nitelikli eleman istihdamına yönelik süreçte gelinen son nokta İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası ve özel eğitim kurumları işbirliğiyle mortgage broker'ı yetiştirmek.

ULUSLARARASI İŞ İMKÂNI
Emlakçılar artık düzenlenen 'mortgage broker'lığı kurslarına devam ederek, yatırımcılara emlak danışmanlığı hizmeti verecek. Mortgage broker'ları tüketicinin mali tablosuna göre en uygun faizli konut kredisini ve gayrimenkulü müşteri için bularak alım satım işlemlerini gerçekleştirecek. Broker'lık kursuna katılan kursiyerler konut finansmanı, vergi mevzuatı, mortgage yasası ve düzenlemeler ile ilgili eğitim alacak. İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası İkinci Başkanı Nizamettin Aşa, mortgage sisteminin işlerlik kazanmasıyla birlikte 2 yıl içerisinde sadece İstanbul'da 10 bin broker'a ihtiyaç duyulacağını söyleyerek, "Mortgage broker'lığı kursunu bitiren kursiyerlere uluslararası alanda işbirliği yaptığımız Dünya Emlak Merkezi'nde staj ve iş imkânı da sağlayacağız. Finans kuruluşlarından şimdiden eleman talepleri gelmeye başladı" dedi. Özel eğitim kurumu Karacan Akademi tarafından İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası işbirliğiyle düzenlenen bu kurslara şu anda 100 kursiyerin devam ettiğini belirten Karacan Akademi Genel Koordinatörü Kenan Sağol ise mortgage broker'i olmak için en az lise mezunu şartı aradıklarını kaydederek, 8 haftalık eğitimden sonra kursiyerlerin mortgage broker'i olarak kursu tamamlayacaklarını belirtti. Avrupa ve ABD'de gayrimenkullerin broker'lar olmadan el değiştirmediğine dikkat çeken Kenan Sağol, önümüzdeki dönemde işlerlik kazanacak mortgage piyasası için 100 broker daha yetiştirmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.
Haberin fotoğrafları