kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Temmuz 2007, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

''Tezkere Dışişleri'nden bir saatte çıkar''

Yeni Haber
Sınırötesi operasyona ilişkin tartışmalar sürerken tezkerenin hazırlanmasının çok az zaman alacağı belirtiliyor. Diplomatik kaynaklar, ''Yeter ki karar alınsın, öncellikli bir konu olacağı için tezkere Dışişleri'nden yarım günde, hatta bir saatte çıkar,'' dediler.

AKP hükümetinin, 22 Temmuz seçimi öncesi Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yapılması gereğini vurguladığı sınırötesi operasyon için harekete geçip geçmeyeceği tartışılırken tezkere konusunda Dışişleri Bakanlığı'nda bir hazırlık olup olmadığı üzerinde de duruluyor. Diplomatik kaynaklar ise bu konuda önemli olanın siyasi karar alınması olduğuna dikkat çekerek tezkerenin hazırlanmasının çok az zaman alacağını ifade ediyor.

Diplomatik kaynaklar, bu konudaki değerlendirmelerde Dışişleri Bakanlığı'nda tezkerenin hazırlanmasının yarım saatlik işi olduğunu belirterek metnin hazırlanması ve Bakanlık bünyesindeki onay prosedürünün tamamlanmasının yarım gün alabileceğini belirttiler.

Operasyon için karar alınması halinde tezkerenin Dışişleri Bakanlığı'ndan Başbakanlığa gideceğini, buradan TBMM'ye gönderileceğini anımsatan diplomatik kaynakların değerlendirmesini şöyle:

''Tezkere çok hızlı bir biçimde hazırlanır. Yeter ki operasyon için karar alınsın. Öncelikli bir konu olduğu için Dışişleri'nden çıkması çok az zaman alır. Yarım gün, hatta bir saat. Tezkere yarım saatte hazırlanır, Bakanın imzasından çıkması da yarım saat alır.''

(ANKA)