kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 25 Haziran 2007, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Merkez Yayın Holding'in hisselerine TMSF el koydu

Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu, 1 Nisan 2007 tarihinde yönetimi Fon'a geçen Merkez Yayın Holding'in hisselerine Bankalar Kanunu'nun ilgili maddesine dayanarak el koydu..
SABAH ve atv'nin sahibi görünen Merkez Yayın Holding'in hisseleri konusunda önemli bir gelişme yaşandı. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Yönetim Kurulu (TMSF), Merkez Holding'in Turgay Ciner'e ait hisselerinin tamamına el koyarak yeni bir süreç başlattı. TMSF Yönetimi, bu kararına 4389 sayılı Bankalar Kanunu'nun 15/7. maddesinin b bendini gerekçe olarak gösterdi.

İNANÇ SÖZLEŞMESİ YAPILDI

Ayrıca TMSF'nin daha önce açıkladığı gibi satış sürecini sürdürdüğü, SABAH ve atv'nin satışının Ağustos-Eylül gibi ihale yoluyla gerçekleştirileceği bildirildi. SABAH ve atv'nin eski patronu Dinç Bilgin, 2003 yılında şirketlerini Turgay Ciner'e ait Merkez Grubu'na 433 milyon dolara 10 yıl vadeli olarak satmıştı. TMSF bu anlaşmaya onay vermişti. Ancak satış sonrasında Dinç Bilgin ile Turgay Ciner arasında hukuk dilinde 'inanç sözleşmesi' olarak bilinen 'gizli ortaklık' sözleşmesi yapıldığı ortaya çıkmıştı. Dinç Bilgin inanç sözleşmesinin orijinalini TMSF'ye teslim etti. Bu gelişme üzerine, Fon 'gizli ortaklığa dayalı muvazzalı işlem' yapıldığı gerekçesiyle, Merkez Yayın Holding'e ait 50'ye yakın şirketin yönetimine 1 Nisan 2007 tarihinde el koymuştu. El koyma kararının ardından TMSF Dinç Bilgin ile Turgay Ciner arasında yapılan satış protokolünü de iptal etti.

BİLGİN'İN BORÇLARI
Bütün bu gelişmelerin ardından TMSF Yönetim Kurulu en son aldığı kararla, Park Holding'in Merkez Yayın Holding'de bulunan yüzde 99.9 oranındaki hisselerine de 4389 sayılı Bankalar Kanunu'nun ilgili maddesi gereği el koydu. TMSF Başkanı Ahmet Ertürk' haziran ayı başında SABAH ve atv'nin satış sürecinin başladığını açıklamıştı. Sürecin devam ettiği ve satışın ağustos sonu eylül başında gerçekleşebileceği öğrenildi. TMSF'nin Merkez Yayın Holding'in hisselerine el koymasıyla SABAH ve atv'nin satış süreci de yeni bir yola girdi. Şu anda piyasaların durumu ve medya sektörüne olan yerli ve yabancı sermaye ilgisi de hesaba katıldığında sonbahara doğru gerçekleştirilmesi beklenen satıştan 1 milyar doların üzerinde gelir bekleniyor. Böylelikle Bilgin'in daha önce 433 milyon dolara Turgay Ciner'e sattığı şirketlerine önceki satış fiyatının iki katından fazla miktara alıcı bulacağı yorumları yapılıyor. Bu gerçekleşirse Dinç Bilgin'in Etibank'tan kamuya doğan borçlarının tamamının ödenmiş olacağı belirtiyor.