kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 13 Mayıs 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC

DTP: Binlerce adayla seçimi kilitleyebiliriz

Binlerce bağımsız aday gösterebileceklerini belirten Türk, "O zaman bu pusula hangi zarfa, hangi sandığa konulacak" dedi..
Demokratik Toplum Partisi (DTP), bağımsız adayların oy pusulasına konulmasını öngören Anayasa değişikliğine karşı, "binlerce aday göstererek seçimi kilitleme" kozunu ortaya koydu. DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, düzenlediği basın toplantısında, yüzde 10'luk baraj nedeniyle bağımsız adaylarla seçime girme kararı aldıklarını hatırlattı. Bağımsız milletvekili adaylarının isimlerinin de birleşik oy pusulasında yer almasını içeren Anayasa değişikliği paketinin Meclis'ten geçtiğini belirten Türk, bunun Kürtlerin parlamentoya girmesini engelleyecek bir tavır olduğunu söyledi. Türk şöyle konuştu: "Halkımız, insanımız niçin böyle yapıldığını gayet iyi biliyor. Biz istesek seçimi iptal ettirebiliriz. Diyarbakır'dan, Batman'dan, Şırnak'tan binlerce bağımsız adayla müracaat ettiğimiz zaman bu isimlerin hepsinin yer alacağı oy pusulasını hangi zarfa koyacaklar? Hangi sandığa atacaklar. Böyle bir şeyi YSK görmeli. Biz bu ülkede istikrarsızlık yaratmak istemiyoruz. Bu imkanımız var bunu yapabiliriz."

İL BAZINDA İPTAL
DTP, bağımsız adayların isimlerinin de birleşik oy pusulalarına konulmasını öngören anayasa değişikliğine karşı binlerce aday gösterip seçimleri kilitlerse YSK'yı zora sokacak. YSK yetkilileri, bu tip bir durumun oluşması durumunda konuyu değerlendireceklerini belirtmekle yetindi. YSK veya il seçim kurullarının bağımsız adayların sayısını sınırlama yetkisi bulunmuyor. Bu nedenle anayasa değişikliği yürürlüğe girerse oy pusulalarına, seçilme yeterliliği bulunan tüm bağımsız milletvekili adaylarının isimleri yazılmak zorunda. Ancak bu durumda oy verme işleminin fiilen gerçekleşememesi halinde o il veya illerde sonuçları iptal edilerek bu yerlerde yeniden seçime gidilecek.