kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 13 Mayıs 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC

IMF: Siyasi ortam gerginliği yabancıyı hassas hale getirir

(ANKA)
IMF'nin 96 sayfalık Türkiye raporunda, hükümet yetkilileri uyarıldı: "İddialı istikrar programına sıkı sıkı sarılın. Piyasaları dikkate alın"..
IMF, Türkiye'de piyasaya güvenin korunmasını ve ekonomik gelişmeyi sağlamaya yardımcı olması için yetkililerin istikrar programına sıkı şekilde sarılmaları gerektiğini bildirdi. IMF seçim yılında maliye politikasının disiplinli bir şekilde uygulanmasının piyasa güveninin desteklenmesi açısından kritik önemde olduğunu belirtti. IMF, ekonomik ve siyasi gerginliğin Türkiye'nin piyasa duyarlılığını yükselttiğini belirterek, "Yüksek cari işlem açığı, devam eden yüksek borç oranı, bono ve para piyasalarında yerleşik olmayanlar tarafından yapılan büyük 'sıcak para' yatırımları ve daha az teşvik edici siyasi ortam Türkiye'yi sermaye girişlerinin aniden durması itibarıyla hassas hale getirir" uyarısında bulundu. IMF Beşinci Gözden Geçirme Uzman Raporunda Türkiye'de yaşanan Cumhurbaşkanlığı krizi ve ekonomide yol açtığı gelişmelere isim vermeden değinildi.

PİYASA GÜVENİNİ KAYBETMEYİN

IMF'nin 5'inci Gözden Geçirme sonrasında hazırladığı, Niyet Mektubu dahil gözden geçirme sürecinde yapılan tüm görüşmelerin, verilen taahhütlerin, öngörü ve tavsiyelerin yer aldığı uzman raporu açıklandı. 96 sayfalık raporda hükümet ve ekonomi bürokrasisi için "Hükümetin iddialı istikrar programlarına sıkı bir şekilde sarılmaları, piyasa güveninin korunmasına ve ekonomik gelişmeye yardımcı olması açısından kritiktir" denildi. Raporda "Maliye politikasının disiplinli bir şekilde uygulanması, bir seçim yılında piyasa güvenini desteklemek için kritik önem taşımaktadır. Aynı zamanda enflasyonun, reel faiz oranlarının ve cari işlem açığının düşürülmesine de yardımcı olacaktır. Sınırlı harcamaya gidilmesi ve geçici vergi kesintilerinden sakınmak önemli" ifadesi yer aldı.