kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 2 Mayıs 2007, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC

Kıbrıs PKK'nın geçiş ve para toplama merkezi

DIŞ HABERLER
ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yıllık olarak yayınladığı Terörizm Raporu'nda, faaliyetlerini Kuzey Irak'tan organize eden PKK'nın, Kıbrıs Adası'nda da varlığını sürdürdüğü ancak eylem yapmadığı belirtildi..
İLİŞKİLİ HABERLER
Kıbrıs PKK'nın geçiş ve para toplama merkezi
ABD Dışişleri Bakanlığı yıllık olarak yayınladığı terör raporunun 2007 versiyonunu dün kamuoyuna duyurdu. Kongra-Gel adıyla faaliyetlerini sürdüren PKK raporda terörist organizasyonlar listesinde yer aldı. En dikkat çeken nokta ise örgütün faaliyet noktalarından biri olarak Kuzey Kıbrıs'ın gösterilmesi. Raporda PKK'nın Kıbrıs'ta faaliyetlerini aktif olarak sürdüğüne dikkat çekti. Örgütün adayı fon temini ve transit bölgesi olarak gördüğü belirtildi.

ÖNEMLİ DESTEK
Kuzey Kıbrıs'taki bin 500 Kürt'ten PKK terör örgütüne önemli bir destek geldiği de vurgulandı. Ancak adadaki çok sayıdaki Türk askeri sayısının PKK'nın bu bölgede açık bir şekilde faaliyet göstermesine caydırıcı bir durum oluşturduğu yorumu da yapıldı. Terör örgütünün tanımı ve faaliyet alanları, gücü, operasyon alanları ve dış yardımları da ayrı bir bölümde incelendi. Buna göre 1999'a kadar PKK'ya destek veren Suriye ve İran'ın daha sonra Türkiye ile örgüte karşı işbirliği yaptığı belirtildi. Örgütün insan gücü ise Kuzey Irak'ta 3-5 bin kişi arasında gösterildi. Raporda PKK'nın tüm faaliyetlerini Kuzey Irak'tan organize ettiğine dikkat çekildi. Raporda Avrupa'nın birçok ülkesinde PKK sempatizanlarının örgüte parasal destek sağladığı vurgulandı. Örnek olarak İsviçre'de 4 bin kadar PKK sempatizanı ve örgütün 100 kadar koordinatör işlevini gören elemanın varlığı gösterildi. PKK elebaşlarının Avrupa ülkerinde 6 ayda bir iş değiştirdiklerinden dolayı fark edilmedikleri, medya ilişkileri ve para toplama faaliyetlerinin örgüt elemanlarının ana görevleri olduğu vurgulandı.

EL KADI ELEŞTİRİSİ
Raporda Türkiye'nin Suudi işadamı Yasin El Kadı'nın mal varlığı üzerindeki dondurma kararını iptal etmesi eleştirildi. BM'nin terörist listesinde listesinde yer alan El Kadı'nın malvarlığının dondurulması ile ilgili alınan kararın iptal edilmesi Birleşmiş Milletler'in kararlarına meydan okuma olarak yorumlandı.