kapat
ON
Gündem
Mobil
Online
Rehber
Yazarlar
Ana Sayfa
SABAH
 
 
LCD monitör ilanı rehberi
LCD monitör ilanı rehberi


Bilgisayarın yeni yüzü LCD monitörler kullanıcıların büyük beğenisi kazandı. Biz de onların ilanlarını çözüverdik.

1 İlk bakış
Tüm monitörler inch üzerinden değerlendirilen bir görüntü alanına sahiptir. Bu alan monitör ekranının bir köşeden diğer bir köşeye çapraz olarak uzaklığını gösterir. Günümüzde artık standartlaşan 15 inch monitorlerden sonra gelen 17 inch ve daha yukarısın kapsayan monitörler farklı amaçlar için kullanılabilmektedir. Alışıla gelmiş tüplü monitörlere göre LCD monitörler daha fazla görünebilen alana sahip olabilirler. Yani bazı özel durumlarda 17 inch bir LCD monitörün görülebilen alanı aynı ölçülerde bir tüplü monitörden daha fazla olabilmektedir.

2 Netlik kriteri
Yine tüplü monitörlerde olduğu gibi LCD monitörlerde de nokta aralığı olarak ifade edilen ve görüntü netliği için hayati önem taşıyan bir özellik bulunur. Tüm görüntüleme araçlarında görüntü binlerce küçük noktadan oluşur ve dolayısıyla bu noktaların arasındaki uzaklık ne kadar azsa o kadar net görüntü elde edilir. Örnekteki nokta aralığı oldukça iyi kalitedegörüntü sunmaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, nokta aralığı düştükçe görüntünün daha net olacağıdır.

3 Dümdüz bir görüntü
Bir çok LCD ekran fiziksek yapılarından dolayı, ister istemez düz kare ekrana sahiptir. Bu da alışılagelmiş tüplü monitörlere oranla daha düzgün bir görüntü elde etmenizi sağlar. Tabi ki günümüzde bir çok tüplü monitöründe düz kare ekrana sahip olduğu bir gerçektir.

4 Detay teknolojiler
TFT, LCD ekranda bir çeşit görüntü üretme teknolojisidir. Açılımı "Thin Film Transistor" olan bu teknolojiye bağlı olarak, pikselleri aktif olarak denetleyen elementleri ifade eder. Bu gibi teknolojiler oldukça karmaşık ve teknik detay içerdiğinden dolayı ayrıntılı olarak değinmenin son kullanıcı için büyük bir önemi yok. Kabaca TFT teknolojisinin bir tercih sebebi olabileceğini söyleyebiliriz.

5 Önemli bir ayrıntı
Her monitör pikselleri kullanım özelliklerine bağlı olarak bir çözünürlük değerine sahiptir. Doğal olarak yüksek çözünürlük daha geniş bir yazılım ekranı içerisinde, daha net görüntüler elde etmenizi sağlar. Fakat her zaman her monitörün en yüksek çözünürlük derecesi en iyi görüntüyü vermeyebilir. Çünkü bazı monitörler en yüksek çözünürlükte kendi sınırlarını da zorlamaya başlarlar bu da daha düşük tarama hızında çalışmaya zorlayabilir. Ayrıca monitörünüzün desteklediği maksimum çözünürlüğü ekran kartınızında desteklemek zorunda olduğunu hatırlatalım.

6 Aman gözlere dikkat
Monitörlerde gördüğünüz tüm görüntüler birbiri ardına ekrana taşınan resimlerden oluşur ve tüm monitörler belli bir süre içerisinde ekranda bulunan resmi yeniler/tazelerler. Tazeleme hızı olarak ifade edilen bu değerde ne kadar yüksek bir tazeleme hızı olursa o kadar verimli görüntü elde edilir. 75 Hz genel olarak yeterli bir orandır, tabi ki daha yüksek tazeleme hızları daha uygun çözüm olacaktır. 75Hz'dan çok altta bulunan tazeleme hızları ise genel olarak gözü daha çok yormaktadırlar.

7 Ebatlar gündemde
LCD monitörlerin en önemli avantajlarından biri olan kapladığı alan (ebat) özelliklerinin, alışıla gelmiş tüplü monitörlere göre çok daha düşük olmasıdır. Bu sebepten dolayı tüplü monitörlerde çok da büyük bir kriter olmayan ebat özellikleri LCD ekranlarla birlikte daha dikkate değer özellikler arasına girmiştir. Ebat konusunda size önerebileceğimiz özel bir değer bulunmamakla birlikte, en doğal şekliyle küçük ebatlardaki bir LCD monitöründe daha avantajlı olabileceğini söyleyebiliriz.
 

TİMUR SIRT
Şirketlerin OBEZITE sorunu! -1-
Artık bir laptop veya monitör üretmenin spor...


İSMAİL HAKKI POLAT
Yeni Medya, Yeni Dünya
Başlığa bakıp malta eriği ya da ABD'den...


MURAT YANIKLAR
Loading...
Teknoloji ve oyun! Birbirinden bağımsız...


ERDEM GÜNAY
Apartman internet servis sağlayıcısı
Son yıllarda teknolojinin en çok konuşulan...


Ucuz eğlencenin sırrı
Bu dünyada isteyen istediği role bürünüyor. Kral olmak, dünyayı...
Google mesajı aldı!
Google'un yeni elektronik posta servisi internet kullanıcılarına...
2004 oyun canavarları için masraflı geçecek
En popüler oyunları daha iyi bir bilgisayarla birlikte oynamak...
Haftanın DVD'leri
THE MATRIX REVOLUTIONS İNDİRİMDE
NEO'NUN mutsuz...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Gündem | Telekom | Online | Rehber | Yazarlar | Ana Sayfa
Copyright © 2004- Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.