kapat
E-gazete
|
Hava Durumu
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
English
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
5 Eylül 2008, Cuma
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

'Çocuğunuza küçük ev işleri yaptırın'

Giriş Saati : 05.09.2008 11:55
Güncelleme : 05.09.2008 18:42
Yeni Haber
Ev işleri, çocuklara sorumluluk duygusu kazandırma ve kendilerini ailenin yararlı ve değerli bir üyesi olarak hissetmelerine yardımcı olmasında önemli rol oynuyor.

Uzmanlar, küçük yaşta çocuğa verilen sorumluluklarla birlikte çocuğun; sorumluluk, bağımsızlık, kendine güven, yararlı olma ve ait olma duygularını kazanabileceğini belirtiyor. Arizona Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü tarafından 2-7 yaş arası çocuklara yapılacak ev işlerinin listesi çıkartıldı. Listeye göre; 4 yaşındaki çocuk toz almaya yardımcı olabilir ve posta kutusundan mektupları alabilir.

Bursa Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nden Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi Selda Aydın, çocuğun yaşına uygun olarak yapılması istenilen ev işlerinin özellikle ev hanımlarının iş yükünüzü hafifleteceğini söyledi.
2 ila 7 yaşlar arasındaki çocuklar için evde yapabilecekleri görevlerin anne tarafından doğru bir şekilde listelenmesi gerektiğini anlatan Aydın, Arizona Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü tarafından hazırlanan listeyi de açıkladı.

Liste; çocuklarına sorumluluk kazandırmak için evdeki görevleri kullanmak isteyen ana babalar için bir başlangıç noktası oluşturmayı amaçlıyor.

İŞTE LİSTE VE ÇOCUKLARIN YAPABİLECEĞİ EV İŞLERİ

Buna göre, 2-3 yaş çocukları için ev işleri; oyuncakları toplamak ve onları yerine koymak, kahvaltıda yemek istediği yiyecekleri seçme imkânı verilirse basit kararlar vermeyi öğrenmek, tuvalet eğitimine yardımcı olmak, alçaktaki askılara ceket asmak.

4 yaş çocukları için ev işleri; evdeki hayvanların beslenmesine yardımcı olmak, toz almaya yardımcı olmak, posta kutusundan mektupları almak, oyun oynarken nerede olacağını ana babasına söylemek, basit bazı yiyeceklerin(mısır gevreği) hazırlanmasında yardım etmek.

5 yaş çocukları için ev işleri; giyecekleri önerileri dikkate alarak seçmek ve kendi başına giyinmek, kirli giyeceklerini sepete atmak, telefona gerektiği şekilde cevap vermek, ayakkabılarını bağlamayı öğrenmek, yatağını düzeltmek, kendi kendine hazırlanmak(saçlarını taramak).

6 yaş çocukları için ev işleri; sebzeleri soymak, giyeceklerini dolaba asmak, bahçedeki yaprakları temizlemek, kendi ayakkabılarını bağlamak, çamaşırlarını katlamak, hava durumuna göre kıyafet seçmek.

7 yaş çocukları için ev işleri; balkonu yıkamak, bahçeyi sulamak, sabahları çalar saati ile kendi başına kalkmak, ana babasına basit getir götür işleri yapmak ve market alışverişi yapmak.

(CİHAN)