kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 16 Mayıs 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

TOKİ, 295,7 milyon YTL'lik teklife ''hayır'' dedi

Yeni Haber
Kaynak sıkışıklığı nedeniyle vatandaşlardan alacaklarını erken tahsil için indirim uygulaması başlatan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), 25 Nisan yapılan açık artırmanın tek katılımcısı Kiler Holding'in Mecidiyeköy'deki eski Likör Fabrikası arazisi için teklif ettiği 295,7 milyon YTL'ye, ihaleye 'tek firma katıldığı' için ''hayır'' dedi.İhale 30 Mayısta yenilecek.

TOKİ'nin iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından, Ali Sami Yen Stadı'nın yanındaki yaklaşık 24 bin metre karelik arazinin satışına ilişkin 25 Nisanda düzenlenen ihalenin sonucu, onaylamadı.
Onaylanmama gerekçesi olarak, ''ihaleye sadece tek firmanın katılması, bundan dolayı kamuoyunun vicdanının huzursuz olabileceği'' gösterildi. İhale, 30 Mayısta tekrar yapılacak.

Toplam 23 bin 711 metre karelik arsanın satış ihalesine katılan tek firma Kiler GYO olurken, firma 295,7 milyon YTL teklif vermişti.İhale sonrasında açıklama yapan Kiler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler, İstanbul'da sınırlı sayıda kalan böylesi önemli bir arazi için yapılan ihalenin prosedürlerinin tamamlanıp en kısa zamanda yatırıma başlamak istediklerini söylemişti.

Kiler, Türkiye'nin prestij projesi olarak nitelendirilen İstanbul Sapphire projesine imza atan Kiler GYO'nun bu arazi için de adından söz ettirecek bir çalışma yapacağını vurgulamıştı.Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Demiröz, ihaleden önce yaptığı açıklamada, ''ilk ihalede başarılı olunmaması halinde, gelir paylaşımı yöntemine dönebileceklerini ama ilk ihalede arazinin taliplisi olacağına inandıklarını, çok sayıda yerli ve yabancı firmanın araziye ilgi gösterdiğini'' söylemişti.

TOKİ yetkilileri ise gelinen noktada ''arazi için teklif edilen fiyatın uygun olmasına karşın, ihaleye tek firmanın katılması nedeniyle kamuoyunda huzursuzluk olduğunu, kamuoyunun vicdanının rahatlatılması amacıyla ihale sonucunun onaylanmadığını'' belirttiler.Arazi üzerinde bulunan ve şu anda Büyük Mükellefler Vergi Dairesi (BMVD) olarak kullanılan bina, Anıtlar Kurulu'nun izin vermemesi dolayısıyla yıkılamayacak, restore edilerek restoran amaçlı kullanılabilecek. Arazide yer alan ağaçlar da koruma altında bulunuyor.

Ancak, arazide yapılaşma ile ilgili bütün izinlerin alındığı, koruma altında bulunan ağaçlar ve binaların yapılaşmaya engel olmadığı, yükseklik sınırının bulunmamasının da alanın cazibesini artırdığı vurgulanıyor.Arazinin metre kare bedelinin 10 bin dolar olduğu yolunda değerlendirmeler yapılırken, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Nisan ayında, Gelir İdaresi Başkanlığı'nca TOKİ'ye devredilen Şişli'deki Tekel Likör ve Konyak Fabrikası'nın da bulunduğu 23 bin 711 metre kare yüzölçümlü alana ilişkin plan tadilatını onaylamıştı.

TOKİ'nin hazırladığı plan değişikliğiyle, mevcut planlarda 3 emsal, 36,5 metre yükseklik şartlarıyla ''Ticaret Alanı''nda kalan Likör Fabrikası'nın bulunduğu arazinin, ''Özel Koşullu Ticaret Alanı''na alınması talep edilmiş, plan değişikliği teklifinde yükseklik serbest bırakılırken, bodrum katlar da emsale dahil edilmişti.

Teklifte, arazide iş merkezleri, rezidans, ofis, büro, çarşı, çok katlı mağaza, alışveriş merkezi, otel, sinema, tiyatro, müze, kütüphane, sergi
salonu gibi kültürel tesisler, lokanta, yönetim binaları, banka ve finans kurumları gibi ticaret birimleri yapılması öngörülmüştü. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde, söz konusu alana ilişkin 1/1000 ölçekli plan tadilat teklifi, CHP'nin karşı oyuna rağmen oy çokluğuyla kabul edilmişti.İstanbul'un en değerli arazileri arasında gösterilen alanda, 100 bin metre kare inşaat yapılabilecek.Bu arada arazinin sahibi olan Emlak Konut GMYO'nun yönetim kurulu başkanlığını, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar yapıyor.

AA