kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 29 Nisan 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Çalışan kadınlar öğle arası selülit sildiriyor

ESRA TÜZÜN
ESRA TÜZÜN
Çalışan kadınlar öğle molasında selülitlerini sildiriyor. Prof. Dr. İsmail Kuran, termaj adlı bir aletle yapılan ve yaklaşık iki saat süren ısı tedavisiyle, selülitin silinebileceğini söylüyor. İşlem, iki hafta sonra sonuç vermeye başlıyor.....
Estetik Cerrah İsmail Kuran selülit tedavisinde kullanılan başlıca bıçaksız tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi:

* Selülit estetiği yapılabilir mi?
Cerrahi olarak selülite yapılacak bir şey yoktur. Herhangi bir ameliyatla selüliti giderme imkanı bugüne kadar bulunamadı. Cerrahi işlemlerle ancak bölgesel yağlanma azaltılabiliyor ama portakal kabuğu görüntüsü giderilemiyor. Bu nedenle de selülitin oluş mekanizmalarını düzenleyen yaşam alışkanlıklarını düzenleyen uygulamalar ön planda. Onlarla tedavi etmeye çalışıyoruz.

TERMAJ İŞE YARIYOR
* Yememize-içmemize dikkat edeceğiz, su içeceğiz ve spor yapacağız. Selülitle savaşmanın tüm bunları yapmaktan daha kolay bir yolu yok mu?
Var. Bu konudaki gelişmelerden biri; radyo dalgalarını kullanan teknolojiler. Bunlar iki biçimde etki ediyor. Öncelikle bölgedeki kan dolaşımını artırıyorlar. Bağ dokusunun yapısını düzenleyerek cildin görüntüsünü daha düzgün hale getiriyorlar. Ayrıca radyo dalgaları; gevşemiş olan bağ dokusunu ısıtarak hem yeniliyor, hem de sıkılaştırıyor. Bu da cildin daha düzgün bir görüntüye kavuşmasına yardımcı oluyor.

* Termaj adlı yeni teknik hakkında ne düşünüyorsunuz?
Termaj çok yeni değil, ben ilk kez 2005 yılında Hollanda'da duydum. O zamanlar Amerika'da çok popülerdi, hala da popüler. Yüzdeki uygulamaları çok daha eski ama vücut üzerinde kullanımı daha yeni. Türkiye'de de son dönemde keşfedildi. Bu, Amerikan Sağlık Bakanlığı FDA'nın onayını almış bir cihaz. FDA zaman zaman onay verdiği aletlerle ilgili raporlar yayımlar. Termajla ilgili son olarak yayımladığı raporda; 'Geçici olarak selülite karşı etkilidir' diyor. Zaten bu konuda kalıcı bir çözüm henüz yok. Termajın yani radyo dalgalarıyla çalışan enerjilerin kolejen üzerindeki etkileri deneylerle de kanıtlanmış durumda. Aslında radyo dalgalarının yaptığı etkiyi yaratan çok güçlü lazerler var. Ama onların iyileşme süreçleri ve yüzeyde yarattıkları sonuçlar çok fazla. Bu teknolojinin biraz öne çıkmasının nedeni; kısa zamanda etkili olması. Tek seansta işlem bitiyor. Ayrıca işlemin yapıldığı gün bile, gayet rahat dolaşabiliyorsunuz. Sosyal bir ortama girebiliyorsunuz.

YANMA ETKİSİ
* Bu yöntem nasıl uygulanıyor?
Ofis şartlarında uygulanabilen bir işlem. Bir ameliyathane ve anestezi gerektirmiyor. Uygulanacak bölge, kare kare işaretlenmiş bir çizelge ile işaretleniyor. Yanma etkisi yaratan bir işlem olduğu için yüzey bazen kremle uyuşturuluyor. Şiddetini ayarlamakta, hastanın tepkileri çok önemli. O yanma ve batma hissini alabilmemiz lazım. O nedenle anestezi altında yapılmaz. Yanma etkisi anlıktır. Atışı attığınız anda yanmayı hissedersiniz, bıraktığınızda ise durur. İşlem biraz zaman alıyor. Süresi, kullanacağınız atış sayısına paralel olarak yarım saat ile 2 saat arasında değişebiliyor. İşlemden sonra özel bir bakım gerekmiyor. Uygulandığı bölgede geçici bir kızarıklık oluşabiliyor. Çalışan kadınlar öğle tatilinde bile gelip, sorunlu bölgelerine tedavi yaptırabiliyor.

* İşlemden ne kadar zaman sonra sonuç alınabiliyor?
İşlem uygulandığı anda hafif bir değişim oluyor. Ama asıl değişim 2 hafta sonra kendini gösteriyor. Tam etkiyi görmek ise 4-6 ay sürüyor. Bu işlem, uygulandığı bölgedeki kolejen oluşmunu tetikliyor. Radyo dalgaları bağ dokusu içindeki kolejini ısıtıp yeni kolejen üretimine neden oluyor. Kolejen liflerinin boyu kısalıyor ve bu, cilt üzerinde gerginliğe yol açıyor.

EGZERSİZ YETMEYEBİLİR
* Daha fazla egzersiz yaparak ve özenli bir diyet uygulayarak, bu aletin vücudumuzda göstereceği etkiyi kendi kendimize elde edebilir miyiz?
Ne kadar egzersiz yaparsanız yapın, egzersiz ile yol alabileceğiniz mesafe sınırlıdır. Eğer 1-2 kilo fazlanız varsa; sporunuzu ve diyetinizi yaparsınız, açık havaya çıkarsınız ve hafif selülit görüntüsü düzelir. Bu durumu biraz daha ileri götürelim. Eğer çok fazla kilo alıp verme olmuş ve deri esnekliğini yitirmişse, mutlaka ilave yöntemden yarar görmek gerekir. Bu noktada radyo dalgaları devreye girer. Diyelim ki; 2 doğum yapmış bir kadınsınız. Son yıllarda kilo hareketleriniz artmış, derinizde sarkma ve gevşeme oluşmuş. Bu noktada hem yaşam alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz, hem de karnınızı gerdirmeniz gerekebilir. Bunun yanında kolunuza liposuction yapılır. Ya da kesme yapmadan, termaj uygulanabilir. Bunların kombinasyonu şarttır. Tüm bu uygulamaların yerini, ait oldukları noktalarda tutmak gerekmektedir.

* Radyo frekans yöntemi, selülitten kurtulmak için yeterli midir?
Bu yöntemlerin hiçbiri tek başına yeterli değildir. Egzersizin her şekilde önemini vurgulamak lazım. Selülitten kurtulmak için mutlaka egzersiz ve diyet şarttır. Ama teknolojiden alacağınız yararı, ileri derecedeki selülitlerde diyet ve egzersizden alamazsınız. Kadınların yüzde 90'ında olan selülitin dereceleri vardır. Bunlar; birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü derece diye sıralanır. Hafif bir selülit ile ağır bir selüliti birbirinden ayırmak lazım. Birinci derecede selüliti radyo frekansla da, hafif bir diyet ve egzersizle de engelleyebilirsiniz. Ama dördüncü derecedeki selülit için diyet ve egzersiz yetmez, radyofrekans ise sadece azaltır.
Haberin fotoğrafları