kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 11 Nisan 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Avrupa Kültür Başkenti için yeni bir kaynak buldu.

Benzine 1.5 kuruşluk 'kültür' zammı!

OSMAN AYDOĞAN
Akaryakıta 'kültür' zammı geliyor. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesi için kaynak, benzinin litre fiyatına 1.5 YKr, motorine de 1 YKr zam yaparak sağlanacak..
İLİŞKİLİ HABERLER
Benzine 1.5 kuruşluk 'kültür' zammı!
Dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanan Türk halkı, benzin ve motorine yapılacak 'kültür' zammıyla bu rekorunu perçinleyecek. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesi kapsamında yapılacak harcamalara kaynak sağlamak için benzinin litresine 1.5 Yeni Kuruş (YKr), motorine de 1 YKr zam yapılacak. Zamlı uygulama 2010 yılı bitimine kadar yani 3 yıl boyunca geçerli olacak. TBMM'de son dakikada getirilen zamla, Türkiye'de akaryakıt kullanan herkes, İstanbul'un "kültürel, sosyal ve turistik olarak çekim merkezi haline gelmesi" için 3 yıl boyunca alacakları akaryakıtla projeye toplam 750 milyon YTL dolayında gelir aktaracak. Amme Alacakları Yasa Tasarısı TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda yapılan değişikliklerle kabul edildi. Tasarının Türk halkına sürprizi ise akaryakıta yapılan zam oldu. AB tarafından 2010 Avrupa Kültür Başkenti ilan edilen İstanbul'un hazırlanması için çıkarılan yasaya bir hüküm eklendi. Buna göre, 3 yıl boyunca yani 2010 yılında Kültür Başkenti projesi sona erene kadar her türlü benzinin litre başı fiyatına 1.5 YKr, motorinin ise 1 YKr zam uygulanacak. Böylece deprem nedeniyle cep telefonu konuşmalarına 'geçici' olarak konulan sonra da kalıcı hale getirilen Özel İletişim Vergisi'nin ardından Türk halkı yeni bir 'geçici' vergiyle tanışacak.

BAĞIŞ VERGİDEN DÜŞECEK
AKP'li Mustafa Açıkalın'ın önergesiyle getirilen zam konusunda açıklama yapan Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan, akaryakıta yapılacak zamla her yıl için 250 milyon YTL'den 3 yıl sonunda 750 milyon YTL gelir beklendiğini söyledi. Önerge sahibi AKP'li Açıkalın, ilgili yasanın 2010 yılında tasfiyeyi öngördüğünü ve 3 yıl uygulanacağını belirtirken "Ama 3 yıl sonra ne olur bilinmez" dedi. Uzmanlar da, zammın 31 Aralık 2010'a kadar geçerli olabileceğini söyledi. Zamdan elde edilecek gelirler, İstanbul için oluşturulacak fona aktarılacak. Fonun gelirleri, kurumlar vergisi kapsamı dışında tutulacak. Fonda toplanacak gelirlerin öngörülen harcamaları karşılamaması durumunda Maliye Bakanlığı'nın 2008 bütçesinden 250 milyon YTL'ye kadar ödenek aktarılacak. Bu kaynak aktarımında Maliye Bakanı yetkili olacak. Zam hükmünün eklendiği yasa ile İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamında yapılacak hazırlıkları yürütmek için bir ajans kurulmuştu. Yasanın gerekçesinde, İstanbul'un "kültürel mirasının sürdürülmesi, kentin çekim merkezi haline gelmesi, kentsel dönüşüm, şehircilik, çevresel ve sosyal alanda kazanımlar elde edileceği, kültür turizminin artışıyla, eğitim ve kültür düzeyi yüksek turistlerin kente gelmesinin sağlanacağı" belirtiliyor. Amme Alacakları Yasa Tasarısı'na eklenen başka hükümlerle de, İstanbul için kurulan ajansa yapılacak her türlü bağış ve yardımlar ile sponsorluk harcamalarının vergiden düşülmesine olanak tanındı.
Haberin fotoğrafları