kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 18 Ocak 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Kadınlar da uzun bacak seviyor

Yeni Haber
Polonya'nın Wroclaw Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, erkekler gibi kadınlar da karşı cinste uzun bacağı seviyor.

Araştırma sonuçlarını yorumlayan ABD'nin UCLA Üniversitesinden Psikoloji Doçenti Martie Haselton, "Biz erkeklerin karşı cinste uzun bacak tercihi
bilinen bir şeydi. Bu araştırmayla kadınların da karşı cinste uzun bacaklıları tercih ettiği otaya çıktı" dedi.Gönüllülere 7 erkek ve kadın görüntüsünün çekicilik derecelerinin sorulduğu araştırmada, deneklerin çoğunluğu, ortalamadan daha uzun bacaklara sahip olanları seçtiler.

Görüntülerdeki kadın ve erkeklerin tamamı aynı boyda olmasına karşılık, her biri normlardan yüzde 5, yüzde 10 ve yüzde 15 daha uzun bacaklara
sahip bulunuyordu.Deneklerin büyük bölümü ortalamadan yüzde 5 daha uzun bacaklıları, bir bölümü de bacak uzunluğu ortalamadan yüzde 10 daha fazla olanları tercih ettiler.

Üniversitedeki bir başka araştırmada da, mükemmel kadın vücudu için, bacakların üst vücuttan 1,4 kat daha uzun olması gerektiği ortaya çıktı.
Araştırma sonuçlarında ortaya çıkan ölçülerin, aktris Nicole Kidman'ınkilere tıpatıp uyması da dikkati çekti.Haselton, araştırma sonuçlarını yorumlarken, uzun bacakların sadece estetik görünmekle kalmadığını, aynı zamanda sağlıklı bir vücudun da göstergesi olduğunu belirterek, "Kısa bacaklar, diyabet, kalp ve damar hastalıkları gibi bazı rahatsızlıkların da habercisi olabilir. İnsanların biraz daha uzun bacak tercih etmeleri sağlık belirtisi olmasından kaynaklanıyor olabilir" dedi.

AA