kapat
   
SABAH Gazetesi
 
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Televizyon baştan yaratıldı
Televizyon baştan yaratıldı
Current'ta nasıl yayın yaparsınız?

Al Gore'un interaktif kanalı

Kurucuları arasında Al Gore'un da olduğu TV kanalı Current TV, televizyonla interneti birleştirdi. Google ile işbirliği de yapan televizyon izleyicilerin videolarını yayınlıyor


Televizyon baştan yaratıldı

Kurucuları arasında Al Gore'un da olduğu TV kanalı Current TV, televizyonla interneti birleştirdi. Google ile işbirliği de yapan televizyon izleyicilerin videolarını yayınlıyor.

Danielle Lurie adlı Amerikalı genç kadın, uçakta yanında oturan 81 yaşındaki adamın hikâyesini ilginç buldu. Adam, 62 yıldır görmediği ve bir rastlantıyla izini bulduğu lise aşkıyla buluşmaya gidiyordu. Daniella video kamerasını çıkardı. Hemen oracıkta yol arkadaşına hikâyesini anlattırdı. Uçaktan iner inmez, kaydettiği röportajı, gazetecilik deyimiyle 'edit' etti, yani düzenleyip yayına hazır hale getirdi. Birkaç dakikalık filmi, internet üzerinden Current TV'nin web sitesine yükledi. Danielle'nin 81 Yaşındaki Liseli Âşıklar adını verdiği filmi bir süre sonra Sevgililer Günü'nde, Current TV'de yayınlandı.

İNTERNETTEN TELEVİZYONA DÖNÜŞ
Geçen yıl 1 Ağustos'ta ABD'de yayına başlayan Current TV'nin diğer kanallardan tek farkı, içeriğinin dörtte birinin Danielle gibi seyircileri tarafından oluşturulması değil. Program sürelerinin kısalığı (en uzun program 10 dakika bile değil) ve çeşitliliği, dizi, film gibi kurgu yapımlara yer vermemesi, özellikle 18-34 yaş aralığındaki seyirciyi hedeflemesi kanalın hemen göze çarpan birkaç özelliği. Kimileri, İngilizce'de 'güncel' anlamına gelen Current TV için "MTV'nin müziksiz hali," diyor. Televizyon yayıncılığında bugüne kadar hiç denenmemişi deneyen Current TV'nin kurucuları, 1993- 2000 arasında Clinton'ın yardımcılığını yapan Al Gore ve ülkenin ünlü avukatlarından Joel Hyatt. Gore'un sıkıcı, renksiz ve beceriksiz olduğunu düşünenler, "Current TV'nin en iyi yanı Al Gore'un ekranda görünmemesi," diyor, ama onun teknolojiye, internete ve medyaya olan merakını bilenler projenin altından Gore'un çıkmasını hiç yadırgamıyor.

GOOGLE İLE İŞBİRLİĞİ HALİNDE
Current TV, elbette Google kadar bilinen bir marka değil. O kadar başarılı olur mu, şimdiden kestirmek zor. Ama kanalın Google'la yaptığı işbirliği, televizyonda bir ilk: Her yarım saatte bir yayınlanan 'GoogleCurrent'da, o an google'da aranan ilk 10 sözcük, kişi ya da kavram ve arama sonuçları veriliyor. Gerçek gündemi yakalamanın son derece basit ve akıllıca bir yolu. Eski haber bültenlerinin yerinde şimdi 'Google bülteni' var. Uydudan yayın yaptığı için şimdilik kısıtlı sayıda seyirciye ulaşan Current TV, ABD'de 30 milyon evde izleniyor. 24 saatlik yayının yüzde 25'ini haberler oluşturuyor. Kendi muhabirlerinin hazırladığı haber paketleri bir yana, Current'a dünyanın dört bir yanından haber aktığını düşünürsek, hiçbir yerde izleyenemeyecek haberler Current'ta yayınlandığını söyleyebiliriz. Current'a hâkim olan yayın dili mizahi. 24 saatin yüzde 30'unu bilgilendirici yayınlar oluşturuyor. Örneğin, 10 günlük bir detoksa başlayan üç genç, bu süreci kaydedip Current'a göndermiş. Üç dakikalık bu haberi izleyip, detoksun ne olduğunu, ne kadar kilo verdirdiğini, vücudu nasıl etkilediğini birinci elden öğrenmek mümkün. Moda, trendler, sanat, popüler kültür... Hepsi gençlerin bakış açısıyla kendine Current TV'de yer buluyor.

'TOLERANS' İÇİN 100 BİN DOLAR
Kanal, katılım süresi 15 Ağustos'ta dolan 'Tolerans' konulu bir yarışma açtı. Yarışmanın birincisi 100 bin dolarla ödüllendirilecek ve filmi televizyonda yayınlanacak. Current, dil konusunda da esnek. Kullanılan İngilizce'nin mükemmel olmasına gerek yok. Hatta İngilizce konuşulmayan ülkelerde çekilen, orijinal dille yayınlanacak filmlerin İngilizce altyazılı olmaları yeterli. www.currenttv.tv adresinde katılımcıların videoları izlenebilir.

Zeynep GÜVEN / Los Angeles

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Özgür düşüncede bir ileri, iki geri
 Küfürlü konuşmayın su rahatsız oluyor
 Adaleti göremeyen savcı
 Saraçoğlu yalnız stat adı değil
 Operet dekoru gibi bir ülkeyi gezmek
 'Pop müzik tarzım değil'
 Boşanmalar 'tamamen duygusal' nedenlerden
 Kadınlar Duygu'ya çok şey borçlu
 Son kayan yıldız ve Sarı Sıcak
 Zor hayatlar
 Gece hayatına muhtar muhtırası
 'Ceza çok ağır oldu, ama dersimizi aldık'
 Dikkat! Chat çarpar
 Sıcak yaz günlerinde mis gibi kokun
 Büyük iktidar kumarbazı Murdoch
 Batman 'Hawar,' diyor...
 Levent'te 3 milyon avroluk bir garaj
 Çocuk gülüşlü yazarın vedası...
 Greenpeace'in bayrak gemisi Rainbow Warrior'da dört gün
    Pazar Sabah Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
Köşe yazarları kimden para alıyor?
Çetin Altan yazı...
MEHMET ALTAN
Klima şişmanlatıyor mu?
Dünyadaki orta sınıflar,...
GÜLSE BİRSEL
Küfürlü konuşmayın su rahatsız oluyor
Su...
ÖNCEL ÖZİÇER
Yeni babalar
Mafya babaları değil. Yeni çağın çağdaş...
ERDAL ŞAFAK
Saraçoğlu yalnız stat adı değil
17 yıl başkanlık yaparak...
ATİLLA DORSAY
Operet dekoru gibi bir ülkeyi gezmek
Prag, turizme en...
Pasifik'te yelkenliyle seksen gün
Pasifik'te yelkenliyle seksen gün
Garanti Bankası'nın genel müdürüyken 2000 yılında emekli olarak...
'Tekne güzel, ekip candan, yemekler harikaydı...'
'Tekne güzel, ekip candan, yemekler harikaydı...'
Yolculuk boyunca kuralları insanların değil, doğanın koyduğunu...
Yazın en serin içkisi
Tarih öncesinden yadigâr bir sıvı olan biranın kökeni, bizzat uygarlığın...
Unutulan bir tat: 'Gül gibi şarap'
Şarap tutkunları kırmızı veya beyaz arasında genellikle kesin bir seçim...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.