kapat
   
SABAH Gazetesi
 
   Dünya Kupası
   Son Dakika
   News in English
   Yazarlar
   Günün İçinden
   Ekonomi
  » Gündem
   Siyaset
   Dünya
   Spor
   Hava Durumu
   Sarı Sayfalar
   Ana Sayfa
   Dosyalar
   Teknoloji
   Emlak
   Otomobil
   Detaylı Arama
   Arşiv
   Etkinlikler
   Günaydın
   Televizyon
   Astroloji
   Magazin
   Sağlık
   Kültür Sanat
   Turizm Rehberi
   Cuma
   Cumartesi
   Pazar Sabah
   İşte İnsan
   Sinema
   20. YILA ÖZEL
   Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
SAĞLIK BAKANI KONUK OLDU SABAH Ankara Bürosu’nu ziyaret eden Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ankara Temsilcimiz Aslı Aydıntaşbaş, Haber Müdürü Ahmet Dirican ve Sabah Ankara ekinin Genel Yönetmeni Ersin Ramoğlu’nun sorularını yanıtladı. Maliye Bakanlığı’nın yayımladığı tebliğin vatandaşa yönelik olmadığını belirten Akdağ, Vatandaşın cebinden para çıkmayacak sözü verdi.
'Tatlı para dönemi bitti'
TTB: Sağlık hakkına darbe
Boykot kararı alan var

Maliye'ye karşı hastaya boykot

Bazı özel hastaneler sevkli hastalara bakmayacak.

Maliye'nin tedavide "kuruşlu ödeme" tebliğine isyan eden 200 üyeli Özel Hastaneler Platformu, resmi kuruluşlardan gelen hastalara bakılmayacağını açıkladı. Bakan Akdağ ise "Sağlık tatlı para işi değil" diye tepki gösterdi.

'Tatlı para dönemi bitti'

Akdağ, "Bu tebliğe göre hasta bakamayız" diyen özel ve üniversite hastanelerine sert çıktı: Benim hastanelerim bu rakamların içine sığıyorsa, diğeri de sığar. Tatlı para kazanma aracı diye bakmasınlar.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, özel hastanelerle üniversitelerin, "Bu ücretlerle hasta bakamayız" diye tepki gösterdiği tasarruf tebliğinin vatandaşa yönelik sağlık hizmetinde hiçbir sınırlama getirmediğini savundu. Tebliğin, fazladan yapılan tetkik ve tahlillerden kazanç elde edilmesini önlemek için çıkarıldığını belirten Akdağ, özel ve üniversite hastanelerine sert çıktı: "Benim hastanelerim bu rakamların içine sığıyorsa, özel hastaneler, üniversite hastaneleri de sığar. Ama bu işi çok tatlı para kazanma aracı olarak algılarlarsa yanlış yaparlar." SABAH'a konuk olan Akdağ, Maliye Bakanlığı'nın tartışmalara yol açan tasarruf tebliğine açıklık getirdi. 70-80 kuruşa MR-tomografi çekilmesinin söz konusu olmadığını belirten Akdağ, uygulamanın nasıl olacağını şöyle anlattı: "MR ve tomografi hizmeti veren hastanelere muayene ettikleri her hasta başına 70-80 kuruş eklenecek. Böylece ayakta müracaat eden her 100 hasta için bir MR ve tomografi parası ödenmiş olacak. Yapılan istatistiklerden edindiğimiz verilere göre, MR ve tomografi çekilen hasta sayısı da 100 kişiden biri durumunda. Dolayısıyla bu 100 hasta için bir tomografi ve MR çekilecek üzerinden hesap yaptığımızda bu 70- 80 kuruşlar çekilen bir MR ve tomografi ücreti olan 70-80 YTL'ye denk geliyor. Yayınladığımız tebliğ ile MR-tomografi hizmeti yanında diğer hizmetleri de verebilmek için vatandaşın parasının, hazinenin parasının çarçur edilmemesiniSABAH KONUŞULDU SABAH’ın dünkü manşeti sağlık sektöründe fırtınalar yarattı. Hastaneler önlem için toplanıyor.öngörüyoruz. MR ve tomografi bedeli hastaya verilen hizmetle bir şekilde ödenmiş oluyor. Hem de gereksiz MR ve tomografi çekilmesi engelleniyor. MR ve tomografi çektirdiğinizde cebinizden çıkmayacak. Bunun muhatabı da vatandaş değil hizmeti veren kurumdur."

ÖLÇÜSÜZ KAZANÇ OLMAZ
Akdağ, tebliğe tepki göstererek, "Bu fiyatlarla hastalara bakamayız" diyen özel hastaneler ve üniversite hastanelerine de şu yanıtı verdi: "En çok hasta bize bağlı hastanelere geliyor. Biz yılda 275 milyon hastaya bakıyoruz. Özel hastanelere, üniversitelere 25 milyon hasta gidiyor. Bu tebliğ bizi de bağlıyor. Benim hastanelerim de hasta başına 25 YTL'ye dönüyor. Özel sektöre yüzde 20, üniversite hastanelerine yüzde 50 fazlası ödeniyor. Bu rakamların içine ben sığıyorsam, özel hastaneler, üniversite hastaneleri de sığar. Ama bu işi çok tatlı para kazanma aracı olarak algılarlarsa yanlış yaparlar. Sağlık hizmeti tatlı para kazanma aracı haline getirilmemelidir. Özel sektör eğer üzüm yemek istiyorsa, oturulur, tartışılır. Sağlık üzerinden ölçüsüz para kazanılmasına izin vermeyiz." Tebliğin IMF'nin isteği üzerine çıkarıldığı eleştirilerine tepki gösteren Akdağ, "Uluslararası kuruluşların talimatıyla çalışmıyoruz. Ölçüsüz bir biçimde tetkik yapılarak bir hizmet sunumu varsa sizin bunu kontrol altına almak isteminiz kadar doğal bir şey olamaz" dedi.

Nergis DEMİRKAYA / ANKARA


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Rice'dan Ortadoğu girişimi için teşekkür
 Dünür ihbar etti, Pelit'in sahibinin villası basıldı
 "Büyük liderlik örneği gösterdiniz"
 Danimarka yorumu: Türklere sopa lazım!
 Irak Konsolosluğu törenle açıldı
 PKK'nın uyuşturucu tarlaları bulundu
 Festivalde alkole yasak getirildi
 Diyanet'den din cahilliği tanımı
 ÖSS'de 3 sorunun iptali için dava
YILMAZ ÖZDİL
İş'kence...
YÖK, üniversiteye giriş sistemini...
ERGUN BABAHAN
İktidar ve hukuk Çelik ve Aleviler
İktidar olmak, hukuka...
MEHMET BARLAS
Düşünce de kuşlar gibi sınır tanımaz
Geride kalan...
UMUR TALU
Önsöz sonsöz...
Bir kitaptan söz edeceğim.
Daha...
FATİH ALTAYLI
Devlete şantaj
Geçen hafta Türkiye'nin bazı bölgelerinde...
ERDAL ŞAFAK
Bill Gates kriteri
Yükseköğretim Kurulu...
48 saatte uzun menzilli gerilim
Nükleer silah çalışmaları yüzünden Başkan Bush'un "şer eksenine"...
'Ermeni tasarısı için üzgünüm
Belçika'da Ermeni soykırımını inkâr edenlere ceza verilmesini öngören...
Jübile finalde: 1-0
Jübile finalde: 1-0
Fransa, futbolu kupa sonrası bırakacak olan Zidane'ın penaltı golüyle...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Pazar Sabah | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu