kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Prof. Dr. Bengi Semerci @ SABAH
 

Alkol kullanmak ne zaman sorundur?

Kimi kederden içer, kimi neşeden, kimi sadece ortam olduğunda. Ama "Alkol kullanımı sizin için bir sorun mudur?" sorusuna verilen yanıt genellikle "Ben alkolik değilim" olur. Gerçekten alkol kullanımı ne zaman sorun haline gelir ve o zaman ne yapılması gerekir sorularının yanıtlarını bilmek gerekir. Alkol insanın kullandığı bilinen eski keyif verici maddedir. M.Ö. 4000 lere kadar alkolün varlığını gösteren kanıtlar vardır. Alkol bağımlılığı ve kötü kullanımı ise, son derece yaygın bir hastalıktır. (ABD'de yüzde 8 ülkemizde yüzde 5 civarında yaygınlığı vardır.) Karaciğerde sindirilen, etkisini beyinde gösteren bir madde olan alkol çok çeşitli içki biçimleri ile alınır.

AĞIR BİR TABLO
Alkol kullanımının toplum içinde, diğer maddelere oranla 'özel' bir yeri vardır. Kaliteli içkiler, barlar, eğlence kültürü içinde yer alır. Reklam ve promosyonu yapılan bir madde olmakla, diğer yıkıcı bağımlılık yapan maddelerden farklılıklar gösterir. Hatta bazı içkileri tüketme şekilleri bir kültür olarak değerlendirilir ve bu kültür içindekilere hayranlık duyulur. Onlarda övünçle, o içkinin kültür göstergesi olduğunu, seçimin nasıl yapılacağını, nasıl içileceğini anlatır. Ancak toplumsal ve bireysel yıkımı ile alkolizm, birçok madde bağımlılığından daha ağır bir tablo ortaya çıkarır. Uyuşturucu madde bağımlılığı, hatta nikotin bağımlılığı hakettikleri biçimde, toplumda olumsuz kabul edilmeye, mücadele edilmeye başlanmışken, alkol arkasına aldığı içki kültürü ile gitgide daha fazla sinsi bir toplum sağlığı sorunu olmaya başlamıştır.

ALKOL SORUN MU?
İnsanların önemli bir bölümü,sorunsuz olarak alkol kullanabilmektedir.Gençlik dönemiyle başlayan kullanım kişiyi bireysel ve toplumsal olarak sıkıntıya sokmadan devam edebilmektedir. Arada alınan, alınmadığı zaman kişinin aramadığı durumlarda sorun çıkmaz. Bazı insanlar alkolü eğlence, topluma uyma gibi nedenlerle kullanır. Diğer zamanlarda akıllarına bile gelmez. Sosyal içici denilen bu grubun dışında, alkolü adeta "sosyalleşme" amaçlı kullananlar da vardır. Topluluk içinde konuşamadığını, varlık gösteremediği için, alkolün sözde rahatlatıcı etkisini gerçek sanır. Psikiyatri alkol kullanımına ilişkin iki temel hastalık tanımlamaktadır. Alkol bağımlılığı ve alkol kötü kullanımı. Bir maddenin kötü kullanımı, sadece alkol için tıbbi anlamda rahatsızlıktır. Alkol diğer bağımlılık yapıcı maddelerden farklı olarak oldukça uzun bir dönem sonra rahatsızlık ölçülerine varır.

10 YIL GEREKİR
Uyuşturucular haftalar içinde, nikotin bir kaç yılda bağımlılık geliştirirken alkol bağımlılığının gerçekleşmesi için ortalama 10 yıl gerekir. (Ağır genetik yatkınlık durumlarında birkaç sene içinde bağımlılık gelişebilir.) Alkol kullanımının sorun olması ise erken dönemlerde ilk sinyallerini verebilir. Bu uzun kuluçka dönemi hastalığın yıllar boyunca farkedilmeden ilerlemesine ve geri dönüşü çok zor noktalara ulaşmasına yol açar. Bağımlılıklarda sıklıkla rastlanılan 'inkar' durumu alkol kullanımında en üst düzeyde görülür. Alkolizm toplumda çok ağır damgalanan bir rahatsızlık olduğu için birey kendisinde bu tür bir sorunun varlığını kabul etmekten kaçınır.

TEDAVİSİ ZORDUR
İstediği zaman bırakabileceğini öne sürerek (Ramazan'da içmem, gündüz içmem vb.) kendini ve çevresini kandırarak sorunla yüzleşmez. Oysa 'Alkol bağımlılığı' ve 'Alkol kötü kullanımı' tam olarak gelişmeden yıllar öncesinde, alkol kullanımının sorun olduğuna dair önemli ipuçları vardır. Aşağıda bahsedilecek göstergelerden birinin dahi olması o insanın alkolle başının dertte olduğunu gösterir ve sorunla ilgili mutlaka profesyonel yardım almaya yönelmelidir. Düşündüğümüzde çevremizde çok sayıda insanın alkolle problemi olduğunu görebiliriz. 'Alkolik' olmanın damgalanma korkusu boyutu çok şiddetlidir. Alkolle ilgili sorunu olan insanlar kendilerinin bağımlı olmadıklarını öne sürerek sorunla yüzleşmekten kaçınırlar. Alkol bağımlılığı geliştiğinde tedavisi ciddi zorluklar içerir. Bu yüzden toplumsal boyutta ciddi eğitim ve bilinçlendirmeye gereksinim vardır. Genç kitleleri hedef alan bira reklamları alkolü sevimli göstermekle beraber, bugün batı dünyasının ciddi bedeller ödediği alkol bağımlılığı için zemin hazırlamaktadır. Belki bir grup insan hayatları boyunca alkolle sorunu olmayacaktır. Ancak toplumun yararları ve gençliğin korunması için yasal düzenlemelerin titizlikle yapılması gereklidir. Alkole ilişkin bu gerçeklerden sonra, bir dahaki yazıda alkol bağımlılığının ne olduğunu gözden geçireceğiz.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Nikotin bağımlılığı tedavisi: Sigarayı bırakalım!   / 28-05-2005
 Nikotin bağımlılığı ya da kısaca sigara   / 26-05-2005
 Bağımlı çocuk   / 23-05-2005
 Bağımlılık   / 21-05-2005
 Gençlik ve Spor Bayramı   / 19-05-2005
 Çoğul gebelikler, sonuçları ve onları büyütmek   / 16-05-2005
 Yalnızlığa mahkum edilmenin adı: Damgalanmak   / 14-05-2005
 Eğlence yerleri, silah ve geleceğimiz   / 12-05-2005
 Liseler ile üniversiteye giriş sınavları ve sınav kaygısı   / 09-05-2005
 Anneler Günü   / 07-05-2005
AYŞE ÖZYILMAZEL
Arpa ektim darı çıktı fotoğrafım kötü çıktı!
Vay yavrum...
HAKAN & UTKU
Samuel Huntington'ı röportajladık
* Samuel bey ülkemize...
AYŞE TÜTER
Sebzeli pilav
Pirinci ayıkladıktan sonra tuzlu sıcak...
Prof. Dr. BENGİ SEMERCİ
Alkol kullanmak ne zaman sorundur?
Kimi kederden içer,...
Günde sekiz bardak su içmek kalp krizi riskini yarı yarıya azaltıyor
Günde sekiz bardak su içmek kalp krizi riskini yarı yarıya azaltıyor
Dünyaca ünlü Prof. Dr. Mehmet Öz, kalp krizinden korunmanız için...
Sağlık kaderinizi siz kontrol edebilirsiniz
Sağlık kaderinizi siz kontrol edebilirsiniz
Sağlığınıza dikkat ederek yaşlanmanın etkilerinden kurtulabilir ve...
Maskeli yaş günü partisi sosyeteyi buluşturdu
Maskeli yaş günü partisi sosyeteyi buluşturdu
Geçtiğimiz haftasonu sosyetenin ünlü isimleri ilginç bir partide bir...
Kuyruk yola taştı trafik felç oldu
Kuyruk yola taştı trafik felç oldu
İstanbul gece hayatının iddialı mekanlarından Reina, haftasonu yine...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.