kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
  » Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
ELDE KALAN ÖNERGE Refah Partisi Konya Milletvekili Mustafa Ünaldı (sağda) ve arkadaşları Rotary, Lions gibi kulüplerin “ilişkilerinin incelenmesi için”önerge verdiler. Ancak koalisyon olasılığı belirince bunu “geçici olarak” geri çektiler.
'Uygar ülkelerde değerli bir iltifat'

Refah cephesi, "Masonluğun kötü olduğu ortaya çıktı" açıklaması yaptı. Masonlar ilk kez gazete ilanıyla saygın bir kuruluş olduklarını duyurdular.

Mesut Yılmaz'ın avukatı Erden Arısoy, Takvim gazetesi hakkında tazminat davası açtı. Delil olarak, Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'ndan Oryal Güventürk ve Can Arpaç imzalı, "Davacı Mesut Yılmaz'ın Çankaya veya başka bir locada halen üye olmadığı gibi derneğin kayıtlarının tetkikinden hiçbir zaman derneğe üye olmadığı" nı belirten yazısı sunuldu. Gazete 10 milyar lira tazminata mahkum edildi. Bu sonuç öncelikle Refahlılar'ı memnun etti. İstanbul milletvekili Mustafa Baş şöyle bir açıklama yaptı:

'Engel Kalmadı'
"Burada asıl sevindirici olan Masonluğun kötü bir şey olduğunun ortaya çıkmasıdır. Mesut Yılmaz'ın gösterdiği hassasiyet bunun kanıtı. Kendisinin Mason olmadığı kesinleştiğine göre Refah Partisi ile koalisyon yapmasına engel kalmadı." Masonlar Demirel olayının aksine, bu kez görevlerini dürüst bir şekilde yapmakla birlikte, olaya tepkilerini göstermekten de geri kalmadılar. Mesut Yılmaz'a gönderdikleri mektupta üzüntüleri şöyle ifade edilmişti: "Size Mason dedikleri için göstermiş olduğunuz tepki ve yanlış değerlendirmeleriniz karşısında büyük üzüntü duyduğumuzu belirtmek isteriz. Mason sözcüğü, uygar ülkelerde bir iltifat olarak değerlendirilir." Arkasından Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği basında bir de ilan yayınladı. Bunda Mason ilkelerinin saygınlığı anlatılıyor, bir bakıma Mesut Yılmaz'ın davranışı kınanıyordu. Diğer yandan Masonlar mahkeme kararını da derneklerinin mahkumedilmesi olarak algıladılar. Bu konuda açıklama yapan Adnan Tarman adındaki Mason "Bir Galatasaraylı'ya Fenerli'sin" demenin hakaret sayılıp sayılmayacağını sorguluyordu. Refah Partisi'nin Masonluk karşısındaki tutumunun hiç de kesin ilkelere bağlı olmadığı sonraki girişimlerinden anlaşılmıştır. Önceki dönemde meclise Masonluk konusunda verdikleri araştırma önergelerinin geçersiz kalmış olması sebebiyle, yeni dönemde bunlar tekrar gündeme getirildi. Ancak koalisyon olasılığı belirince, bunları "geçici" diyerek geri çektiler. Konya milletvekili Mustafa Ünaldı ve arkadaşlarının hazırladığı, Rotary, Lions dernek ve kulüpleri ile Bilderberg kulübünün "şüphe uyandıran türden ilişkilerinin incelenmesi için" Meclis başkanlığına sunulan üç ayrı önerge 2 Şubat'ta "gayri resmi olarak ve geçici bir süre için, gerekçelerde bazı düzeltmeler yapıldıktan sonra tekrar sunulmak üzere" geri çekildi.

Mason Refahlı
Geri çekmenin tek sebebi koalisyon sorunu muydu? Bir gazetenin yaptığı açıklama, Refah'ın içinde Mason bulunduğunu ortaya koymuştu. Refah Partisi'nce Tunceli'nin Hozat ilçesinde belediye başkan adayı gösterilen Settar Dinler'in "Ankara Vadisi"ne bağlı Dikmen locasının 203 numaralı biraderi olduğu belirtiliyordu. Bu da Refah'ı köşeye sıkıştırmak isteyenlere koz oldu. Daha da ilginci, aynı günlerde Erbakan'ın özel ilgi gösterdiği İslam Konseyi'nin Arap başkanının ve hatta Suudi Arabistan'da petrol işlerinden sorumlu bazı kişilerin de Mason oldukları ortaya çıkarılmıştı.

Hazırlayan: Orhan KOLOĞLU


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 İstanbul'da kapkaç bitmez
 Bir Mason isterse tabii ki istifa edebilir
 TCK'daki değişiklik bu hafta Meclis'te
 Çobanın katil zanlısı korucu tutuklandı
 Nafakaya enflasyon ayarı, askerlik molası
 Başbakana motosiklet şov
ERDAL ŞAFAK
Evetçi misiniz, hayırcı mı?
Ankara, Gümrük...
ÖMER LÜTFİ METE
Karanlıkta 'Denksizce'ler
Sayın Talat önceki gün bir...
UMUR TALU
Din ve kadın
ABD'de bazı kadınların "imam" sıfatıyla...
ERGUN BABAHAN
Milli kimlik tartışmaları
Merkez Dergi Grubu, Avukat...
MEHMET ALTAN
İncirlik'te bayrak var mı?
Financial Times yazarına...
'Sabaha kadar dua ettik'
Kırgızistan'daki karmaşada evlerinin kapıları göstericilerce...
Kızın mı var derdin var!
Kırgız lider Akayev'in yerine kızını hazırladığı iddiası, muhalifleri...
Figo ile farkımız ne?
Figo ile farkımız ne?
Yıldıray: "Milli maçlarda, Avrupa Kupaları'nda Zidane, Figo, Beckham...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu