kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Euro 2004
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
  » Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Sağlıklı güneşlenmenin altın kurallarına dikkat!

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Erman Tuncer, çocukların, yaşlıların, kalp, tansiyon ve akciğer hastalarının güneş ışınlarından korunması gerektiği konusunda uyarıyor. Ciltte kırışığa, lekeye, hatta kansere yol açabilen bronzlaşma sevdasına karşı da dikkatli olunması gerekiyor

Tatil beldelerinin dolup taştığı şu günlerde, sadece tatilcilerin değil, şehir merkezlerinde yaşayanların da güneş ışınlarına karşı dikkatli olmaları gerekiyor. Güneş ışınları çok kısa bir sürede öylesine hızlı etki edebiliyor ki, sadece bronzlaşma uğruna plajlarda korunmasızca yatanlar değil, günlük hayatta işlerine gidip gelme telaşında olanlar dahi, ışınlardan olumsuz etkilenebiliyor. Günümüzde pek çok deri hastalıkları uzmanı, günlük hayatta güneşten koruyucu ürünler kullanılması yönünde tavsiyelerde bulunuyor.

TANSİYON HASTALARI ÖNLEM ALMALI
İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Erman Tuncer de, sıcak ve güneşin olumsuz etkilerinden korunmak için ışınların etkisinin güçlü olduğu 11.00-16.00 saatleri arasında uzun süre güneş altında kalınmaması konusuna uyarıyor. Prof. Dr. Tuncer, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerine çıkması halinde, artan nemle birlikte sağlık açısından büyük tehdit oluşturabileceğini belirtiyor. Tuncer, bu durumun, gerekli önlemler alınmadığı takdirde, özellikle çocuk ve yaşlılar ile kalp, tansiyon ve akciğer hastalarının sağlığını olumsuz etkileyeceğini ifade ediyor. Prof. Dr. Tuncer, aşırı sıcak günler için alınması gereken önlemleri ise şöyle sıralıyor: "Sıcak havalarda güneş yanıklarının yanı sıra sıcak çarpması için dikkatli olunmalı, bol sıvı alınmalı, haşlanmış sebze ve meyve tercih edilip, yağlı gıdalardan ve alkolden kaçınılmalı. Kanser hastaları, kemoterapi görenler ve değişik deri hastalığı olanlar, güneş ışınlarından korunmaya özellikle dikkat etmeli. Özellikle yaşlılar, kalp ve tansiyon hastaları sıcak günlerde efor harcamaktan kaçınmalılar. Sık sık ılık su ile duş yapmakta fayda vardır. Havasız ve kapalı yerlerde uzun süre kalınmamalı ve hava sirkülasyonu sağlanmalıdır."

TEHLİKE İŞARETLERİ
Açık renkli, bol giysiler giyilerek, geniş kenarlı şapka ve ultraviyole ışınlarından koruyucu gözlükler takılarak güneşe karşı önlem alınması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Tuncer, karşılaşılabilecek olumsuz durumlara karşı şu uyarıları yapıyor: "Güneşlenme sonrasında oluşabilecek güneş yanıklarında kesinlikle yoğurt ve benzeri maddeler sürülmemeli, bu durumda soğuk kompres uygulaması yapılmalıdır. Müdahale gereken durumlarda mutlaka hekime danışılmalıdır. Gözlerde ağrılı kızarıklıklar olması durumunda, soğuk kompres yapılmalı ve bir hekime başvurulmalıdır. Sıcak çarpmalarında kişiler önce serin ve gölge bir yere alınmalı, vücudundaki sıkı giysiler çıkarılarak başı ve vücudu ıslatılmak suretiyle serinletilmelidir. Bilinç bulanıklığı olan hastalar hemen en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir."
DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
 Altın Soruları Sormadan Estetik Ameliyat Olmayın
 Faydalı Bilgiler
 Gece Islatmaları Kabusu
 Karpuzun Faydaları
 Yaz Meyvesi Kavunun Faydaları
 Horlamamak İçin Yan Yatın
 Şişmanlık Ömrü Kısaltıyor
 Zayıflamak İçin Ne Yapmalı?
 Fazla Kilo Düztabanlık Sebebi
 Oturarak Çalışan Risk Altında
 Güçlü Hafıza İçin...
 Küvet Temizliğine Dikkat
 Sağlıklı Güneşlenmenin Altın Kurallarına Dikkat!
 Bronz Ten "out" Beyaz Ten "in
Ayarlanmış tanışmalar
Ayarlanmış tanışmalar
Geçtiğimiz hafta piyasaya çıkan Neslihan Tamay'ın 'Evlenmek...
Türk olmaktan onur duyuyorum
Türk olmaktan onur duyuyorum
Türkiye'nin Rusya Büyükelçisi Kurtuluş Taşkent'in görevi sırasında...
Gizlice evlendiler (mi?)
Gizlice evlendiler (mi?)
Sosyetik çevrelerde manken Tuba Ünsal ile yirmi günlük...
Eniştenin şerefine!
Eniştenin şerefine!
Aybaşında büyük kızı Tansa'ya görkemli bir düğün yapan Ender...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.