Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
3 Mayıs 2009, Pazar
Sabah
 
Haberler Spor Günaydın Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Günaydın Cuma Cumartesi Pazar Emlak Buzz
 
24 Saat
24 Saat
Culinary Institute'de amatör programlara katılanlar, sadece bir mönü hazırlamayı değil, çeşitli mutfak ve pişirme tekniklerini de öğrenme fırsatı buluyorlar.

Yedi ayda uzman Şef yetiştiriyorlar

MELİS D. ÇALAPKULU
14.03.2009
Misafirlerini sürpriz mönülerle ağırlamak isteyen ya da yumurta kırmaktan başka yemek bilmeyen biriyseniz, Taksim'deki Istanbul Culinary Institute'de düzenlenen yemek yapma programlarına katılabilirsiniz..
Taksim'de hizmet veren yemek okulu Istanbul Culinary Institute, hem yaklaşık yedi aylık bir eğitimle uzman şefler yetiştiriyor hem de her ay farklı konularda düzenlediği amatör programlarla yemek yapmaya merak saranların hayatına 'farklı tatlar' katıyor. Hani "Evime gelen eşe dosta şöyle değişik, hoş bir mönü hazırlasam," diye düşününce işe yarayacak türden programlar bunlar. Hem farklı yemekler öğreniyor hem de bu yemekler üzerinden bazı pişirme tekniklerini kavrıyorsunuz. Bunlardan bazıları çok ilgi gördüğü için hemen her ay tekrarları düzenleniyor. Bu programlar genellikle bir ya da iki günlük, günde de üç saatlik bir zaman diliminde gerçekleştiriliyor. En fazla 13-14 kişinin katıldığı ve eğlenceli geçen eğitimlerin sonunda da yapılan yemekler, büyük bir masanın etrafında toplanılara tadılıyor, farklılıklar üzerine yorumlar yapılıyor.
Enstitünün mart ayı programları arasında da ilginç seçenekler var. İlgilenenler için, enstitünün kurucusu Hande Bozdoğan ile bunlardan bazılarına göz attık.

PİLAV SANATININ İNCELİKLERİNİ ÖĞRETİYORLAR
Dünya Mutfaklarından Pilavlar programı 26 Mart Perşembe günü 18.30-21.30 saatleri arasında. Risotto alla Parmigiana (İtalya), paella (İspanya), fried rice (Çin), patlıcanlı pilav (Türkiye) gibi pilavlar yapılacak. Bu pilavlar yapılırken bir yandan da katılımcılar, dünya nüfusunun yarısından fazlası için beslenmede büyük önem taşıyan pirincin çeşitleri hakkında da bilgi edinecek. Hande Bozdoğan, "Biz, Türk ve Akdeniz mutfağı üzerine konsantre olmuş bir kurumuz ama pilav çok farklı bir şey. Başlı başına bir yemek ve besin kaynağı. Ve her ülkenin kendine göre bir zenginliği var. Bizim mutfağımızdaki pilav çeşitleri de inanılmaz. 40- 50 çeşit farklı pilav var," diyor. Farklı usullerle ve farklı pirinçlerle ne kadar farklı sonuçlar elde edildiğinin görülebildiği bu programı, enstitünün daimi eğitmen şeflerinden Fehmi Samancı veriyor. Spesifik bazı mutfakların kurslarını ise dışarıdan anlaştıkları konunun uzmanı veriyor. Örneğin Tai mutfağı kursunu Çok Çok adlı Uzakdoğu restoranının şefi vermiş. Dünya pilavları programının katılım ücreti ise 100 TL.

REÇETESİZ PİŞİRME ÇILGINLIĞI
İşte size enteresan bir yemek yapma programı: Reçetesiz Pişirme... Tarifsiz ama lezzetli yemek yapanlara özeniyorsanız tam size göre. Mevsimin taze malzemeleri, et ya da balık gibi bir ana malzeme, biraz cesaret, biraz yaratıcılık, biraz da yanı başınızdaki şeften alacağınız basit ipuçlarıyla kendi şaheserinizi yaratabilirsiniz. Hande Bozdoğan: "Bu bizim uydurduğumuz bir şey. Ama çok eğlenceli oldu.
Katılımcılar, ellerinin altındaki malzemelerle doğaçlama yapıyorlar ve çok eğleniyorlar.
Birbirlerinden kopya çekmeyi de ihmal etmiyorlar ama şefimiz onları farklı pişirme yöntemlerine teşvik ediyor," diyor. 19 Mart'ta yapılacak programın katılım ücreti 100 TL.

YEMEK PİŞİRMENİN İTALYANCASI
İtalyan Mutfak Kültürü programı, İtalyan Kültür Merkezi ile birlikte yürütülüyor. Kursu İtalyan şefler veriyor. Her ay İtalya'nın farklı bir bölgesinden yemekler seçiliyor. Katılımcılar, o bölgeye ait mutfak karakteristiklerini öğreniyorlar.
Bazı yemeklerin hikâyeleri de anlatılıyor.
Bu ay bu program 27 ve 28 Mart tarihlerinde düzenlenecek. İsteyen birine, isteyen ikisine birden katılabiliyor. İlk günün mönüsünde Gnocchi di patate alla Sorrentina (Amalfi usulü patates gnocci), Burridda di calamari (Sardunya usulü fırında kalamar buğulama), Piadina romagnola (Ev yapımı pide) ve Spuma di cioccolato (Çikolatalı mus) var. İkinci gün ise Verdure alla griglia (İtalyan usulü ızgara sebzeler), Pasta alla Carbonara (Vejetaryen carbonara makarna), Involtini di parmigiana di melanzane (Parma usulü fırında patlıcan) ve Tiramisu all'arancia (Portakallı tiramisu) yapılacak. Tek günlük katılım ücreti 100 TL.

KADIKÖY ÇARŞISI'NDA LEZZET AVI
21 Mart'ta iki ayrı gezi düzenliyor enstitü. Biri Kadıköy Çarşısı'na, diğeri Balık Hali'ne. Tarihi Kadıköy Çarşısı'nın rengârenk dokusu, babadan oğula geçen esnaf kültürü, yemek yemeyi seven herkesin ilgisini çeker. Bu gezide hem bu dokuyu tanıyıp hem de eski usul ikramlıkları tadabileceksiniz. Katılım fiyatı 75 TL ve ikramlıklar da buna dahil. Tüm bu gezilere ve programlara kayıt yaptırmak ve detaylı bilgi almak için (0212) 251 22 14 numaralı telefonu arayabilir ya da www.istanbulculinary.com adresine girebilirsiniz. Mail adresinizi bırakınca size yeni programlarla ilgili bilgi de gönderiyorlar.
Haberin fotoğrafları