kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
19 Aralık 2008, Cuma
Sabah
 
Haberler Spor Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Emlak Yazarlar Çizerler
Magazin Sağlık Televizyon Yazarlar Kültür Sanat
 
24 Saat
24 Saat
Amerikan aileleri hamburger yiyerek yemek masraflarını azaltmayı deniyor ama sonuç obezite oluyor!

Sağlığınızdan değil, paradan tasarruf edin!

PROF. DR. MEHMET ÖZ
PROF. DR. MEHMET ÖZ
11.12.2008
Ucuz diye fast food gıdalar tüketmek, gelecekte daha büyük harcamalar yapmanıza yol açabilir. Bunu önlemek için taze yiyecekler yiyip, sigara ile ilişkinizi kesin. Sizin yerinize cüzdanınız şişsin!..
Hep istediğiniz son model televizyondan vazgeçmeyin. Her ne kadar ekonomi bir sporcunun çoraplarından daha kötü de koksa; hem sağlıklı yaşayabilir, hem de istediğiniz eşyaları alabilirsiniz. Makul ölçüde elbette! Nerede harcayacağınızı, nerede tasarruf edeceğinizi bilirseniz, sağlıklı yaşamak bütçenizi sarsmaz. Bunun pek anlaşılır gözükmediğini biliyoruz çünkü fast food mönüsü için 3 YTL ödemek daha hesaplı gibi duruyor.

ELBİSELER DARALIR...
Hele ki, iyi yiyeceklerin Angelina Jolie fotoğraflarından daha hızlı değer kazandığı şu günlerde... Oysa; 3 YTL'lik mönü aldığınızda, daha sonra harcamak için 10 YTL biriktirmeniz gerekiyor. Bu para da tabii ki daralan elbiselerin yerine yenisini almak, kilo alma stresiyle başa çıkma çabasıyla diyet kitapları edinmek ve fast food'un vücudunuzda yarattığı iltihaplanmayı temizlemeye gidiyor...

KÖPEĞİNİZ DE GEZSİN
İşte, vücudunuz sağlıklı kalırken cüzdanınızın şişmanlamasını başarmak için ne zaman harcayıp, ne zaman biriktirmeniz gerektiğine dair ipuçları:

* Meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketin:
Bu eski moda tavsiye, en iyiyi en ucuza almanızı garanti eder. Bunu başarmak da kolaydır. Tezgahta en güzel görünen ürünü seçmek yeter!

* Alışverişe bir arkadaşla çıkın:
Bir spor salonuna gitmek ayda 100-150 YTL'ye mal olabilir. Buna bir de yol masrafını eklemek gerekir. Bir komşunuzla ya da arkadaşınızla eşleşirseniz büyük tasarruf sağlarsınız. En iyi partner, ikinizin de daha sağlıklı olmayı başarmanızı gerçekten isteyen kişidir. Birbirinize vereceğiniz destek ve yüreklendirme; yağmur da yağsa, soğuk da olsa, yorgun da olsanız dışarı çıkmanızı sağlayacaktır. Bunun değeri ise paha biçilmezdir...

* Haftada beş gün 20 dakika:
Yürüyüşe çıkarken, terliklerinizin üstünde esneyip duran köpeğinizi de yanınıza alabilirsiniz. Bir çalışma; köpeğinizle, haftanın 5 günü 20'şer dakika yürüyüş yapmanın yaklaşık 6 kilo vermenizi sağladığını ortaya koyuyor. Tabii köpek de daha sağlıklı oluyor!

* Ayaklarınıza iyi bakın:
Ayaklarınızdaki 26 adet kemik her gün yükünüzü taşır. Ortopedik, yumuşak tabanlı, ayağınızı iyi saran yürüyüş ayakkabıları giyerek onları koruyun. Uzun süre yürüyecekseniz ya da ayakta kalacaksanız mutlaka bu ayakkabılardan giyin. Sürekli giydiğiniz ayakkabınızı 6 ile 9 ayda bir yenileyin.
Haberin fotoğrafları