kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 18 Ağustos 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
YARGITAY DA AHLATLIBEL’İ SEÇTİ Yargıtay’a da PTT Genel Müdürlüğü’nün 80 dönümlük arazisi tahsis edilecek. Yargıtay’ın Anayasa Mahkemesi’ne komşu olmasından sonra, Ankara’nın merkezindeki hizmet binası, Başbakanlığa devredilecek.

Yüksek Mahkeme'ye davalık bina

Serpil UYGUN ANKARA
Anayasa Mahkemesi'nin yeni binası, 29 Ekim'e yetiştirilmeye çalışılıyor. Ancak "Çağdaş Başkent Ankara Derneği"nin yeni hizmet binası için açtığı dava, İdare Mahkemesi'nde devam ediyor..
Anayasa Mahkemesi, başkentin dışında, Ahlatlıbel'de PTT Genel Müdürlüğü'nden takas yoluyla aldığı araziye inşa edilen yeni binasına taşınmaya hazırlanıyor. 29 Ekim'de açılması planlanan yeni hizmet binası ile ilgili davalar ise sürüyor. Yıllarca PTT'nin kullandığı arazi, Çankaya Belediyesi'nce "ağaçlandırılacak alan" olarak belirlenmişti. Arazinin Anayasa Mahkemesi'ne devredilmesi üzerine Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, arazideki 638 metrekarelik inşaat iznini, 95 bin metrekareye çıkardı. Bunun yargıya taşıması üzerine idare mahkemelerinden önce yürütmeyi durdurma, sonra da izin kararı çıktı. Çankaya Belediyesi'nin de bir dönem inşaatını mühürlediği yeni binayla ilgili karşılıklı itirazlar ve davalar sürüyor.

ÖNCE ONAY SONRA İPTAL
Çankaya Belediyesi, PTT Genel Müdürlüğü mülkiyetindeki arazi için geçmişte 638 metrekarelik alanda inşaat izni vermişti. Arazi, Anayasa Mahkemesi'ne devredilince Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi aldığı kararla alanı, 'Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı' ilan etti ve inşaat iznini 95 bin metrekareye çıkardı. Büyükşehir Belediyesi 27 Ekim 2006'da inşaat ruhsatı verdi. Çağdaş Başkent Ankara Derneği mahkemeye başvurdu. Ankara 12. İdare Mahkemesi, 15 Ağustos 2007'de Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Kentsel Dönüşüm kararı için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Çankaya Belediyesi de inşaatı mühürledi. Büyükşehir Belediyesi ise "Kentsel Dönüşüm" kararını, 15 Ekim 2007'de kaldırdı. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı devreye girdi ve Anayasa Mahkemesi'nin hazırladığı nazım ve uygulama imar planını 20 Şubat 2008'de onayladı. Bu karardan sonra inşaat için yeni ruhsat alınmadı. Anayasa Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı ve Çankaya Belediyesi'nin inşaatı mühürlemesine karşı, 5. İdare Mahkemesi'nde dava açtı. İdare Mahkemesi inşaatın mühürlenmesi kararını kaldırdı. Ancak davalar sonuçlanmadı.