kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 25 Haziran 2008, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Ülker, dondurulmuş gıda devi Kerevitaş'ı aldı

Rahim AK/ EKONOMİ
Godiva'nın da dahil olduğu bir çok gıda şirketini satın alan Ülker, Alman ve Türk ortağın davalı olduğu Super Fresh'in üreticisi Kerevitaş'ı aldı..
Ülker, yıllardır Alman Schöller ve Merzeci Holding'in davalık olduğu Türkiye'nin ilk dondurulmuş gıda ve dondurma üreticisi Kerevitaş'ın çoğunluk hisselerini satın aldı. Ülker grubuna ait Yıldız Holding hem Almanlar'dan hem de Türkler'den hisseleri alarak şirketin yüzde 51'ini ele geçirdi. Böylece Kerevitaş'ın yönetimi Ülker'e geçti. Gıda devi grup daha önce aynı ortakların dondurma şirketini alıp Golf dondurmasını üretmeye başlamıştı. Ülker, Alman Schöller'den aldığı şirketin yüzde 25'ine denk gelen 935 milyon 900 bin hisse için 8 milyon 946 bin YTL ödedi. Almanlar şirketteki tüm paylarını Ülker'e devretmiş oldu. Merzeci Holdig ise şirketteki 934 milyon 908 bin, yani şirketin yaklaşık yüzde 24.94'üne denk gelen payını 10 milyon 909 bin YTL'ye Ülker'e bıraktı.

BORSA FİYATININ ALTINDA ALIM
Merzeci Holding'in payı yüzde 44'ten yüzde 14'e düştü. Diğer iki küçük ortak olan Ancoker Su ve Mersu'daki hisseleri de alan Ülker, toplam 20.3 milyon YTL para karşılığı yüzde 51 paya ulaştı. Yıldız Holdig'den yapılan açıklamada alımın Rekabet Kurulu onayından sonra kesinleşeceği belirtildi. Ülker'in şirket yönetimine sahip olmasıyla iki ortak davalarını geri çekti. Borsadaki piyasa değerinin yüzde 20 altında yapılan satış sonrası dün Kerevitaş hisseleri yüzde 12.2 değer yitirdi.