kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 29 Mayıs 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

En pahalı evde Beşiktaşlılar oturuyor

EBRU ERDOĞAN
Rea Gayrimenkul'ün araştırmasına göre İstanbul'da aylık konut kiralarının en yüksek olduğu ilçe Beşiktaş. Mahallelerde ise 4 bin YTL'lik kiralarla Beykoz ilçesinin Acarlar ve Çavuşbaşı mahalleleri dikkat çekiyor..
Türkiye'de gayrimenkul sektöründe, dünya piyasalarına paralel olarak her ne kadar durgunluk yaşanıyor olsa da, en pahalı kentlerin başında gelen İstanbul'da, konut fiyatlarında düşüş yaşanmıyor. İnşaat şirketleri tarafından her gün yeni bir projenin inşaatının başlandığı İstanbul, konut kiralarına en çok paranın ödendiği şehirlerin de başında geliyor.

Yeni pahalı bölgeler geliyor
Etiler, Bebek, Emirgan gibi uzun yıllar 'en pahalı' sıfatını taşıyan mahallelere, yeni konut projelerine bağlı olarak artık yenileri de ekleniyor. Hatta yılların 'liste başı' bölgelerinin önüne geçen mahallelerin Anadolu yakasında yer alıyor olması da başka dikkat çekici bir nokta olarak göze çarpıyor. Beykoz ilçesi sınırları içinde yer alan Acarlar ve Çavuşbaşı, 4'er bin YTL'lik aylık kiralarıyla İstanbul'daki bütün mahallelerin ve ilçe ortalamalarının önüne geçti. Tüm bu göstergelere rağmen, ilçe bazında Beşiktaş, İstanbul'daki ilçelerin önüne geçerek en pahalı konutların yer aldığı bölge konumunu koruyor. Beşiktaş'ın pahalı olmasında kuşkusuz kendisine bağlı mahallelerin önemi büyük. Zira en pahalı ilk 20'ye giren mahallelerin 11'i, Beşiktaş'ın ilçe sınırları içinde bulunuyor.

Aylık kira 2 bin 161 YTL

Rea Gayrimenkul tarafından yapılan araştırma da, bu verileri doğrular nitelikte. Arnavutköy, Bebek, Etiler, Rumeli Hisarı, Ortaköy gibi zengin muhitlerinin sınırları içinde yer aldığı Beşiktaş'ta Rea Gayrimenkul tarafından mahalleler baz alınarak yapılan araştırmaya göre, ortalama aylık kira, 2 bin 161 YTL olarak belirlendi. Beşiktaş'ı, aylık ortalama kirası bin 559 YTL olan Sarıyer ve bin 284 YTL olan Şişli ilçeleri takip ediyor. Anadolu yakasına bakıldığında ise iki mahallesiyle 'İstanbul'un en pahalı mahalleleri' listesine ilk sıradan giren Beykoz ilçesi, bin 92 YTL ile ilçeler arasında ancak beşinci sırada yer alabildi.
Haberin fotoğrafları