kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 29 Mayıs 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

ABD'den hızlı yapılaşıyoruz yalıtımda 25 adım gerideyiz

Türkiye'de yapılaşmanın artmasına karşın yalıtım sektörünün aynı hızla büyümediğini dile getiren Özpor'un patronu Özal, Türkiye'de kişi başına kullanılan yalıtım malzemesinin 0.04 metreküp olduğunu söyledi..
İstanbul başta olmak üzere Türkiye'de yapılaşma hızının gittikçe artmasına rağmen, yalıtım konusunda yeteri kadar önlem alınmadığı sektör temsilcileri ve derneklerin açıklamalarında hep ön planda. Taşyünü, camyünü ve XPS sektörlerinde faaliyet gösteren Özpor'un Yönetim Kurulu Başkanı Cazım Özal da aynı yöne dikkat çekiyor. Özal, "Yalıtımda uygulama sıklığı ve kalite açısından gelişmiş ülkeler ile kıyaslanamayacak kadar gerideyiz" diyerek, kişi başına kullanılan yalıtım malzemesinin Türkiye'de 0.04 olduğunu, ABD'de ise bu rakamın 1 metreküp civarında hesaplandığını söylüyor. Özal, Türkiye'de yalıtım sektörünün genel durumunu ve şirketinin gelecek planlarını şöyle anlatıyor:

* Özpor hakkında bilgi verir misiniz?
20 yıl önce yalıtım ürünlerinden 'Styropor' üretmek amacıyla kurulmuş bir şirket. Kısa sürede Ankara, Bursa, İzmir ve Kayseri'de fabrikalar zinciri kuruldu. Daha sonra ise sırasıyla XPS, camyünü ve taşyünü yatırımlarını gerçekleştirdik.

Yeni yatırımlar geliyor
* Devam eden yatırım ve projeleriniz neler? 2008'de yeni yatırımlar olacak mı?
Yatırımı devam eden yaklaşık 40 milyon dolara mal olan Polatlı OSB'deki camyünü yatırımımız bu ay üretime geçecek. Bu tür yatırımların, camyünü ve taşyünü gibi, sadece makine yapımları kesin siparişten sonra 18-20 ay sürüyor. Yatırım süreleri 2 yıldan önce hayata geçmediğinden, 2008 yılında başlatacağımız yatırım startı ile 2009 ve 2010 yılında yeni bir taşyünü ile kauçuk tesisimiz üretime geçecek.

* Türkiye'de yalıtım pazarı hakkında bilgi verir misiniz?
Türkiye'de taşyünü üretimi yapan 2 fabrikanın toplam üretim kapasiteleri yıllık 90 bin ton; pazar ise 55 bin-60 bin ton civarında. Camyünü üretimi yapan 3 fabrikanın toplam üretim kapasiteleri 91 bin ton; pazar da 60 bin- 65 bin ton civarında. Türkiye'de XPS üretimi yapan 17 fabrikanın toplam üretim kapasiteleri ise yılda yaklaşık 2 milyon metreküpü buluyor. Pazar ise yaklaşık 1 milyon metreküp civarında.

* Yalıtımlı binalar yalıtımsızlara göre ne kadar enerji tasarrufu sağlıyor? Yalıtım bilincinin oluşmaması Türkiye'yi nasıl etkiliyor?
Yalıtımlı bina yalıtımsız binaya göre en az yüzde 50-60 enerji tasarrufu sağlar. Yalıtım bilincinin oluşmamasının bedelini Türkiye her yıl 5 milyar dolar kaybederek ödüyor.

Yalıtımda artış görülüyor

* Son yıllarda yalıtımın önemi artıyor Batılı ülkelerle kıyaslandığında Türkiye ne durumda?
Enerji fiyatlarının artışı, konfor ve yangın emniyeti ile ilgili beklentilerin artması ve çevre koruma bilincinin yaygınlaşması ile tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yalıtım uygulamalarında artış görülüyor. Ancak ne yazık ki uygulama sıklığı ve kalitesinde gelişmiş ülkeler ile kıyaslanamayacak kadar gerideyiz. Kişi başına kullanılan yalıtım malzemesi ülkemizde 0.04 metreküp iken bu değer, Avrupa' dayaklaşık 0.4 metreküp, ABD de isemetreküp civarında. Bu ülkelerin yapılaşma hızının ülkemizin çok gerisinde olduğu göz önüne alındığında Türkiye'nin ne derece uygulama eksiği olduğu daha da çarpıcı olarak açığa çıkıyor.
Haberin fotoğrafları