kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 9 Nisan 2008, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Selülit çok inatçıdır!

Dr. Yasemin Fatih Amato
Bugünlerde telefonlarım ve randevu defterim yine selülite çare arayanlarla dolup taşıyor. Bakıyorum gazete ve dergiler de her bahar olduğu gibi tekrar bu konuyu gündeme getiriyorlar. İlgi yoğunlaşmışken sizleri elimden geldiğince aydınlatmaya çalışıyorum. Her şeyden önce, selülitin doğal bir şey olduğunu bilmemiz gerekir. Selülit erkeklerde de görülür ama esas olarak kadınların meselesidir. En temel nedeni, kadın vücudundaki yağ tabakalarının yapısal özelliğidir. İkinci bir neden, kadın vücudunun su toplama özelliğidir. Modern beslenme alışkanlıkları, hareketsizlik, kahve ve sigara tiryakiliği bu oluşumu adamakıllı hızlandırır.

Sağlığınızı izleyin
Hormon dengesizlikleri ve kan dolaşımındaki sorunlar selülit oluşmasına veya ilerlemesine yol açar. Örneğin; adet düzensizliği veya kadınlık hormonu östrojenin normalden fazla olması, vücutta kortizonun yükselmesi, diyabet ve guatr hastalığı gibi. Bu sorunlardan herhangi biri vücudunuzun bozulması için yeterli olabilir. İstediğiniz kadar selülit tedavisi olun, önünü bir türlü alamazsınız.

En etkili yöntemler
Vücudumuzda sıvı toplanması veya yağ oluşumuna neden olan özel bir hastalık yoksa selüliti kontrol edebiliriz. Ancak selülit sürekli bir oluşumdur. Bu nedenle ihtiyatı asla elden bırakmamalıyız. Selülitlerden kurtulmak için, her şeyden önce, kilo alıp vermekten kaçınmalıyız. Günümüzde selülit tedavisi vaat eden pek çok yöntemden söz ediliyor. En etkili olanlarını şöyle özetleyebiliriz:
* Radyo frekansı tedavisi
* Mezoterapi
* Masaj&lenf drenajı
En temel tedavi spor ve dengeli beslenme ile birlikte düzenli masaj yaptırmaktır. Özellikle lenf drenajına ağırlık veren masajlar, dolaşımı etkin bir şekilde hızlandırırlar. Tüm aletli tedaviler, LPG, vakum cihazları vs esasında masaj etkisini yaratmaya çalışırlar. Radyo frekansı sıcak bir masaj gibidir. Çok derinlere etki eder ve hızla sonuç alınmasını sağlar. Mezoterapi yöntemi ile deri altına yağ eritici, dolaşım düzenleyici maddeler, selülit giderici karışımlar enjekte edilir. Zamanla yağ hücreleri erir, ödemler dağılır, ciltteki pürüzler azalır.

Destek tedaviler
Karbondioksit veya Karboksi Terapi; mekanik olarak yağ hücrelerini yok eder ve kan dolaşımını canlandırır. Böylece ödemlerin dağılmasına yardımcı olur. Bazı tedavilerde bundan yararlanıyoruz. Soya lipoliz iğneleri oldukça ünlüdür. Ancak bunlar ilk başta şişkinlik ve ödem yaparlar. Bu nedenle selülitli noktalara mezoterapi, çevresindeki yağlı alanlara soya lipoliz uygulanmasını tavsiye ediyoruz.