kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 8 Nisan 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

İşlemediği suç kalmadı, en son üniversitede görüldü...

Recep AKTEPE - Veysi SAĞLAM
Üniversitede ateş açan Ömer Ulusoy sabıkalı çıktı: Sarkıntılık, bıçaklı kavga, 5 kez gözaltı ve intihar girişimi. Ulusoy'un MHP'nin toplantılarına katıldığı da belirtiliyor..
Akdeniz Üniversitesi'nde önceki gün meydana gelen olayların gerginliği dün de sürdü. Kampusta yoğun güvenlik önlemi alınırken, olayların çıktığı yurdun yanında 2 adet panzer bulunduruldu, 300 Çevik Kuvvet polisi bekletildi. Üniversite giriş ve çıkışında polis, yaya giriş yapanlara hem kimlik hem de çanta araması yaptı. Otobüsle ve araçla giriş yapanlar aranmadı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

BİR SİLAHLI YAKALANDI
Kavgaya, dışarıdan gelen grupla birlikte katılan ve tabanca kullanan Ömer Ulusoy'un (34) "sarkıntılık" suçundan 6 ay hapis cezasına çarptırıldığı, cezanın paraya çevrildiği öğrenildi. 'Zülfikar" olarak bilinen alnındaki çift uçlu kılıç dövmeli Ulusoy'un, ayrıca darp, tehdit, sarkıntılık, Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet ve uyuşturucu madde bulundurma suçlarından gözaltına alınıp hakkında işlem yapıldığı ortaya çıktı. İşsiz ve kimsesiz olduğu ve daha önce intihara kalkıştığı belirtilen Ulusoy'un, 7 Ocak'ta bıçaklı bir kavgaya karıştığı öğrenildi. Ulusoy'un, bıçaklı kavganın ardından polislerin üzerine yürüdüğü ve "Devletsen git, oradakileri al" diye bağırdığı kamera görüntülerine yansıdı. Geceleri MHP İl Başkanlığı'nın Yener Ulusoy Bulvarı üzerindeki 7 katlı binasında kaldığı öne sürülen Ulusoy'un, partinin tüm basın toplantılarına katıldığı, bazen de çay servisi yaptığı öğrenildi. Konya doğumlu ve bekâr olduğu öğrenilen Ömer Ulusoy'un son olarak, 4 Nisan'da MHP İl Başkanlığı'nca Alparslan Türkeş'in ölüm yıldönümü nedeniyle düzenlenen anma törenine katılıp dualar okuduğu belirtildi. Kampusta 12 boş kovan bulunurken, tabancalardan birinin kurusıkı, diğerinin 9 mm. çapında olduğu belirlendi. Kavgada tabanca kullandığı gözlenen diğer kişinin Tahir Kara (19) olduğu tespit edildi. Polisin takibi sonucu Kara gözaltına alındı. Konya doğumlu Kara'nın, "Yerde kurusıkı bir tabanca buldum. Ateş ettim, sonra yere attım. Nerede olduğunu bilmiyorum" dediği öğrenildi. Lise mezunu Kara'nın üniversite sınavları için dershaneye gittiği bildirildi.

4'Ü DIŞARIDAN
Polis, olaylar sırasında, yurt binasındaki 3 kişinin bıçakla, 18 kişinin de arbedede hafif yaralandığını bildirdi. Gözaltındaki 40 kişiden 34'ünün üniversite öğrencisi olduğu, bunlardan 25'inin yurtta kaldığı belirlendi. Gözaltındakilerden 4'ünün öğrenci olmadığı, 2'sinin 18 yaşından küçük olduğu saptandı. Birinin liseli, diğerinin üniversiteye hazırlık için dershaneye gittiği öğrenilen iki kişi, Çocuk Şubesi'ne gönderildi. Öte yandan, olaylarda bir grubun kaçarak kız öğrenci yurduna sığındığı, karşıt görüşlü öğrencilerin de yurda girip, hem kavgaya karışan öğrencileri darp ettiği, hem de bir kız öğrencinin kolunu kırdığı öğrenildi. Bu arada bazı fakülte ve yüksekokullarda olaylar nedeniyle sınavlar ertelendi.

ÇİÇEK: HAİN ELLER
Bakanlar Kurulu olayları, "provokasyon" olarak nitelendirdi. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, toplantının ardından yaptığı açıklamada, "Şekli şemali belirsiz adamlar, bazen şahsi hesaplarını bile taşımak suretiyle üniversiteleri karıştırmaktadır. Geçmişte kavga ettik, geri döndük baktık ki kullanılmışız. Bu kavgalara hiç gerek yok. O hain eller de bu gençlerin üzerinden ellerini çekmelidirler" dedi.
Haberin fotoğrafları