kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Şubat 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Faruk Soussa

Döviz cinsinden kredi notunuz dengesizliklere işaret ediyor

ANKA
Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye'nin döviz cinsinden halen BB- ve B durağan olan notlarının dış açıklardaki önemli dengesizliklere ve kırılganlıklara işaret ettiğine dikkat çekti..
ULUSLARARASI kredi derecelendirme kuruluşlarından Standard and Poor's (S&P) Türkiye'nin IMF ile yaptığı stand-by anlaşmasının bu mayısta sona ereceğine dikkat çekerek, bu aşamada mali disiplinin sürdürülmesinin çok daha önemli hale geleceği değerlendirmesinde bulundu. S&P, cari açığın 2006 yılından bu yana yüksek seyrettiğini belirterek, cari açığın 2008- 2009 döneminde de Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya (GSYH) oranının yüzde 5'in üzerinde kalmasının beklendiğinin altını çizdi. Türkiye'nin döviz cinsinden halen BB- ve B durağan olan notlarının dış açıklardaki önemli dengesizliklere ve kırılganlıklara işaret ettiğini belirten S&P, "Cari açığın çok daha uygun ve sürdürülebilir bir şekilde finansmanı yoluyla Türkiye'nin dış kırılganlığı azaltılabilirse ülke notunun iyileştirilmesi beklenebilir" şeklindeki görüşünü yineledi. Türkiye'nin ülke notu üzerinde çalışan analist Faruk Soussa'nın da içinde olduğu S&P rating servisleri uzmanlarınca yapılan değerlendirmede, Türkiye'nin özellikle 2002'den bu yana mali şoklara karşı tepki verme yeteneğinin arttığına dikkat çekilerek, bu gelişmede bankacılık sistemindeki güçlenmenin kilit rol oynadığı kaydedildi.

OFİS AÇMA NİYETİMİZ YOK
S&P uzmanları Türkiye'de temsilcilik açma yönünde şu an için planları olmadığını söyledi. Türkiye'nin birçok yönüyle ilgi çekici bir pazar olduğunu belirten uzmanlar, "Avrupa'da 7 ofisimiz var. Türkiye'de ülke notu dahil kredi derecelendirmesi yaptığımız toplam 20 kurum var. Bunların 10'unu mali kurumlar oluşturuyor" ifadesini kullandılar.