kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 4 Şubat 2008, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Hüseyin Gürer

Türkiye'nin gerçek durumunu yabancının kâr transferi belirler

Deloitte Türkiye Yönetici Ortağı Gürer, yabancıların yaratılan katma değerden oluşan kârını yurtdışına transfer etmek isteyebileceği uyarısında bulundu..
Deloıtte Türkiye Yönetici Ortağı Hüseyin Gürer, Türkiye'ye gelen yabancı yatırımcının yaratılan katma değer sonucu ortaya çıkan kârı çekmek isteyebileceğini belirterek, "Türkiye'nin gerçek durumunu aslında o çıkışlar belirleyecektir'' dedi. Gürer, Türkiye'ye son 3 yılda 50 milyar dolar civarında doğrudan yabancı yatırım geldiğine değinerek, bu yabancı yatırımların Türkiye'de genişlediğini ve büyüdüğünü, söz konusu kuruluşların artık kazanç elde edeceklerini söyledi. Bundan sonra asıl dikkat edilmesi gereken konunun bu olduğuna dikkat çeken Gürer, şöyle devam etti:
"İşte bu açıdan Türkiye olumsuz etkilenebilir. Yabancı yatırımcı, yaratılan katma değer sonucu ortaya çıkan kârı çekmek isteyecektir. O çıkışlar, aslında Türkiye'nin gerçek durumunu belirleyecek. Şu anda beklediğimiz çıkışların olmadığını görüyoruz. Ancak bunların geleceği günler de olacak. O zaman Türkiye'deki yönetimin, hükümetin daha akılcı birtakım adımları şimdiden planlaması, stratejik olarak konuya yaklaşması ve elde edilen kârların Türkiye'de kalacak şekilde bir cazibeye oturtulması bence en önemli konulardan biri.'' Gürer, artık fonların daha fırsatçı hareket ettiklerini ve köşeleri tutulmuş yerlere yerleşerek büyümeyi hedeflediklerini ifade ederek, şu görüşleri aktardı:

SIFIRDAN YATIRIM GELMEZ
"Türkiye açısından artık bugün sıfırdan yatırım türü söz konusu olmayacak. En azından hayal ettiğimiz gibi... Ne olacak? Mesela Türkiye'de, sıfırdan gelip burada perakendede yatırım yapmaktansa bir şeyi alıp bunu takip eden 3 yıl içinde daha büyük bir dev haline getirme anlayışını gözlemliyoruz. Yani sıfırdan yatırım çok fazla olmayacak. Alımlar 2-3 misline çıkacak. Büyüme ve istihdam o zaman etkilenecek.''