kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 3 Ocak 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Diyarbakır'da patlama

AJANSLAR
Yeni Haber
Diyarbakır'da askeri bir servis aracının geçişi sırasında, park halinde bulunan bir araçta patlama meydana geldi. Patlama bölgesi asker ve polis kontrolü altına alındı. Patlamada ölenlerin sayısı 5'e yükseldi. Ölenlerin 2'sinin öğrenci, 3'ünün de vatandaş olduğu belirtildi.

* HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ


* FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Patlamanın, uzaktan kumandalı bir düzenekli gerçekleştirdiği iddia ediliyor. Yaralılar, ambülanslarla Diyarbakır Devlet Hastanesi ve Dicle Üniversitesi Hastanesi'ne sevk ediliyor. Araçta, zaman zaman patlamaların meydana geldiği belirtiliyor.

ÖLENLERİN KİMLİKLERİ

Diyarbakır'daki patlamada ölenlerin kimlikleri belirlendi.

Patlamada ölen 5 kişinin, Cengiz Kaya, Eren Şahin, Melek İpek, Rıdvan Süer ve Ferhat Mutlu olduğu bildirildi.

Bu arada yetkililer, yaralı sayısının artabileceğini belirterek, olayla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğünü kaydetti.

ERDOĞAN: TERÖRLE MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK

Erdoğan, ''Bu tür olaylar bizim kararlılığımızı asla geriletmeyecektir. Aynı kararlılıkla terörle mücadelede gerek ulusal gerekse uluslararası boyutta mücadelemizi sürdüreceğiz'' dedi.

Başbakan Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Başbakanlık Resmi Konutu'nda gerçekleştirdiği görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, terörün kanlı yüzünü Diyarbakır'da tekrar gösterdiğini söyledi.

Patlamada 4 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 6'sı ağır 52 vatandaşın da yaralandığını bildiren Erdoğan, ölenlere Allah'tan rahmet yaralılara acil şifalar diledi. Erdoğan, şunları kaydetti:

''Bu tür olaylar bizim kararlılığımızı asla geriletmeyecektir. Aynı kararlılıkla terörle mücadelede gerek ulusal gerekse uluslararası boyutta mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu konudaki kararlılığımız tamdır ve devamlıdır. Bunu milletimizin bize olan güveniyle sürdürmekteyiz; gerek güvenlik güçlerimiz gerekse Silahlı Kuvvetlerimiz aynı kararlılıkla bu süreci devam ettirmektedir. Bizler de siyasi ve diplomatik boyutta aynı kararlılığımızı sürdürüyoruz.''

SERVİS ŞOFÖRÜ ANLATIYOR

Diyarbakır'ın Devegeçidi mevkisinde bulunan 16. Zırhlı Tugay Komutanlığında görevli subay ve astsubayları taşıyan 46 kişilik sivil plakalı servis aracının dolu olduğu öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, subay ve astsubayları taşıyan sivil aracın Diyarbakır'ın Devegeçidi mevkisindeki 16. Zırhlı Tugay Komutanlığı ile patlamanın meydana geldiği yere 200 metre mesafedeki Levent Asker Lojmanları arasında çalıştığı bildirildi.

Patlamada yaralanan ve Devegeçidi'nden Levent Asker Lojmanlarında görevli subay ve astsubayları taşıyan servis aracının şoför Cahit Kara, Diyarbakır Asker Hastanesinde tedavi altına alındı.

Kara, AA muhabirine telefonda yaptığı açıklamada, Devegeçidi'nden görev yapan astsubay ve subayları Levent Asker Lojmanlarına getirdiği sırada patlamanın meydana geldiğini belirtti.

Kara, şöyle konuştu:

''Lojmanlara yakın olan Mimar Sinan Caddesi'nde seyir halindeyken tam aracımız geçtiği sırada büyük bir patlama oldu. Servis aracının sağ tarafında patlama oldu. Sağ tarafta boş bir arazi vardı. Patlama o yönde oldu. 46 kişilik servis aracı doluydu. Alevlerin içerisinde kaldık. Patlamada yaralandım ve Asker Hastanesinde tedavi altına alındım. Servis aracında da yaralananlar vardı. Bana servis aracında hayatını kaybeden olmadığını söylediler.''

GÖRGÜ TANIKLARI ANLATIYOR

Diyarbakır'daki patlamada yaralananlar, çok büyük bir patlama duyduklarını, dışarıya çıktıklarında araçların yandığını gördüklerini söylediler.

Diyarbakır'daki patlama sonrasında içerisinde dershane öğrencilerinin de bulunduğu çok sayıda yaralı çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı.

Diyarbakır Devlet Hastanesi Acil Servisi önünde öğrencilerin aileleri toplanarak çocuklarının sağlık durumunu öğrenmeye çalışırken, hastaneye giremeyen yaralı yakınları ile hastanenin görevlileri arasında zaman zaman gerginlik yaşandı.

Aileler gözyaşlarına hakim olamazken, çocuklarının hayatından endişe duyduklarını, patlamayı televizyonda öğrenir öğrenmez hemen hastaneye koştuklarını belirttiler.

Devlet Hastanesi'nde ayakta tedavi edilen öğrenciler, dershanede ders gördükleri sırada çok büyük bir patlama duyduklarını, endişe ile sınıfları terk ettiklerini belirterek, ''Dışarı çıktığımızda araçların yandığını gördük. Dershanedeki arkadaşlarımız da yaralandı. Büyük bir korku ile dershanenin arka tarafından dışarı çıktık'' dediler.

''5 DAKİKA SONRA PATLASAYDI KATLİAM OLURDU''

Diyarbakır'da özel bir dershane önündeki patlamanın, öğrencilerin dağılmasından 5 dakika önce meydana geldiği bildirildi.

Dershanede rehber öğretmen olarak görev yapan Metin Alpaslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, patlama sırasında 700 öğrencinin dershanede bulunduğunu, saat 16.55'te meydana gelen patlamanın öğrencilerin dağılmasından 5 dakika olduğunu söyledi.

Dersanenin bulunduğu binanın çok büyük bir patlamayla sarsıldığını belirten Alpaslan, şunları kaydetti:

''Korkunç patlama sanki dershanenin içinde oldu. Dershanenin giriş koridoru dumanla doldu. Bekçi kulübemiz yerinden fırladı. Paniğe kapılan öğrencilerimiz aceleyle dışarı çıkmak istedi. Onlar sakinleştirmeye çalıştık. Dershanenin ön duvarında bir bölüm yıkıldı, tüm camlar kırıldı. Çok sayıda öğrencimiz yaralandı. Bazı arkadaşlar sokakta parçalanmış ceset görmüş. Patlama sırasında dershanede 700 öğrenci bulunuyordu. Patlama, tam öğrenciler çıkmak üzereyken gerçekleşti. Öğrencilerin çıkışına tam 5 dakika kalmıştı. 5 dakika sonra patlasaydı katliam olurdu. Allah yüzümüze baktı.''

OLAY YERİNDE İKİNCİ BOMBA ŞÜPHESİ

Diyarbakır Dedeman Oteli ve Galeria Alışveriş Merkezi arasındaki meydana gelen patlamada yangını söndürme ve yaralıları kurtarma çalışmaları sürerken ikinci bomba şüphesi nedeniyle çevrede güvenlik önlemleri alındı.

İKİ PKK ÜYESİ ARANIYOR

Diyarbakır'da askeri bir servis aracının geçişi sırasında meydana gelen patlamanın ardından Diyarbakır başta olmak üzere bölge illerindeki hastaneler alarma geçti. Olayla ilgisi bulunduğu öne sürülen iki PKK üyesinin arandığı belirtilirken, patlamanın meydana geldiği yerde ikinci bir bomba ihtimaline karşın güvenlik önlemleri alındı.

BÖLGE BOŞALTILIYOR

Diyarbakır'da meydana gelen patlamanın bulunduğu bölgedeki binalar ve yerleşim yerleri güvenlik gerekçesiyle boşaltılıyor. Patlamanın ardından bölgeye gelen itfaiye ekipleri, yanan araçları söndürmeye çalışırken, Diyarbakır Valisi ve Diyarbakır Emniyet Müdürü'de bölgeye geldi.

SOĞUTMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Diyarbakır'da meydana gelen patlamada yanan araçların soğutulmasına ilişkin çalışmalar sürüyor.

VALİ PATLAMA BÖLGESİNDE

Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu da Diyarbakır'daki patlama bölgesine gelerek yetkililerden olay hakkında bilgi alıyor.

Uzman ekipler de patlamanın nedenini araştırmaya başladı. Bu arada, ikinci bir patlama şüphesiyle çevredeki binaların da boşaltıldığı kaydedildi.