kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 29 Aralık 2007, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
27 İSKELEDE 24 SAAT HİZMET... İlk etapta 6 Deniz Taksi, İstanbul genelinde 27 iskelede hizmet sunacak. Topbaş, talebe göre iskele ve tekne sayısının artırılabileceğini söyledi.

Deniz taksi projesi 40 gün sonra gerçek

Serdar CANIPEK SABAH
Topbaş'ın açıkladığı ilk projeler arasında yer alan 'Deniz Taksi' için start verildi. 40 gün içinde ihalesi yapılacak taksiler gelecek sonbaharda hizmete girecek..
İstanbul Büyükşehir Belediyesi "Deniz Taksi" projesini hayata geçiriyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, görevine başladığında açıkladığı projenin ihalesi için start verildiğini açıkladı. Topbaş, İDO Genel Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısıyla deniz taksi işletmeciliği için 40 gün içinde ihale yapacaklarını söyledi. Topbaş, Deniz Taksi projesiyle ilgili olarak birçok kurum ve kuruluşun görüşüne başvurulduğu için projenin uzadığını belirterek, "Artık denizin doğal asfaltından da istifade edeceğiz. Karayolundaki taksi gibi. Bir kişi de, 10 kişi de kullanabilecek. Talebe göre iskele ve tekne sayısını artıracağız. Deniz kıyılarımızın her noktasında bu erişim sağlanacak" dedi. Topbaş, deniz taksilerin işletmeciliğini yapacak özel firmaların İDO tarafından kontrol edileceğini belirtti. Talebe göre iskele ve tekne sayısının artırılabileceğini kaydeden Topbaş, projeye ilişkin şu bilgileri verdi: "Her biri yaklaşık 250 bin dolara mal olacak deniz taksilerden ilk etapta altı adet üretilecek. 10 metre uzunluğunda, 5 metre genişliğindeki, saatte 18 mil hız yapan 10 kişilik deniz taksiler, yine ilk etapta 27 iskele arasında 24 saat hizmet verecek. Deniz otobüslerinde bulunan güvenlik donanımı 'Deniz Taksi'lerde de olacak."

HER MİL İÇİN 10 YTL
Taksiler, telefonla ve SMS (Cep telefonundan kısa mesaj) ile çağrılabilecek. Duraklardaki dokunmatik ekranlardan çağrıdan sonra deniz taksinin ne zaman geleceği ve varış noktasına ne kadar sürede ulaşılabileceği öğrenilebilecek. Deniz taksi gündüz tarifesi 15 YTL ile açılacak, her mil için 10 YTL ücret ödenecek. Gece tarifesi ise 20 YTL ile açılacak, mil başına ücreti ise 15 YTL olacak.
Haberin fotoğrafları