kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 8 Aralık 2007, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
Uzmanlar, bel ağrılarından korunmak için araç kullanırken sık sık mola verilmesi gerektiğini söylüyor.

Belinizdeki ağrıları yürüyerek yok edin!

07.12.2007
Masa başında çalışmak, hareketsiz bir yaşam ve yanlış duruş bel ağrılarına yol açıyor. Uzmanlar "Yürüyüş bu tür ağrılara iyi gelir" diyor..
Bel ağrısı birçok insanın dert yandığı başlıca sağlık problemlerinden biri niteliğini taşıyor. Anadolu Sağlık Merkezi'nden Ağrı Uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel, bu ağrılardan kurtulmak isteyenlere şu önerilerde bulunuyor:

* Yerden herhangi bir cismi almak için belden bükülmek yerine, dizleri kırıp çömelerek hareket etmeyi alışkanlık edinin.

* Ağır bir objeyi tek başınıza kaldırmak yerine bu işi iki kişi yapın. Eğer tek başınıza yapmak zorundaysanız, taşıyacağınız cismi mümkün olduğunca gövdenize yakın tutun.

* Aceleyle yapılan ani hareketlerden sakının.

DİK ŞEKİLDE OTURUN
* Özellikle ev kadınlarının sıkça yaptığı hatalar; ayaklar hareketsizken vücudu sağa ya da sola döndürerek yerden bir şey almak ya da aşırı uzanarak bir cismi almaya çalışmaktır. Bunlar çok riskli hareketlerdir. Bu hareketleri hiç yapmamaya özen gösterin.

* Otururken dik pozisyonda olmaya özen gösterin. Yumuşak, alçak ve derin koltuklarda oturmayın. Gerekirse ayaklarınızın altına bir basamak koyun.

* Otomobil kullanırken koltuğun belinizi desteklediğinden emin olun. Gerekirse özellikle uzun yolda belinizi küçük bir yastıkla destekleyin.

HAREKETSİZ KALMAYIN
* Uzun süre hareketsiz kalmamaya özen gösterin. Zorunlu olduğunuz durumlarda ise sık sık mola verip bacaklarınızı hareket ettirin. Uzun süre araç kullananlar bu konuda çok hassas davranmalı ve sık sık mola vermeyi ihmal etmemelidir. Uzun uçak yolculuklarında ise, zaman zaman kalkıp uçak içinde yürüyüşler yapılmalıdır.

* Stresin bel ağrısını arttırdığı unutmamalı ve gerekirse stresle baş etme konusunda bir uzmandan yardım alınmalıdır.

* Yürümek bacak kaslarını en iyi çalıştıran egzersizlerden biridir. Her gün düzenli yürüyüş yapmak ağrılara iyi gelir.