kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 8 Aralık 2007, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Ayrımcı öğretmene Meclis'ten jet rapor

Zübeyde YALÇIN-Uğur BECERİKLİ SABAH
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, İstanbul'daki bir lisede, "Bu sınıfta Alevi var mı" diye soran ve dayak atan öğretmenin davranışı için "Vicdan özgürlüğü ile bağdaşmaz" dedi..
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, İstanbul Esenyurt Ali Kul Çok Programlı Lisesi'nde, "Bu sınıfta Alevi var mı?" diye soran ve bir öğrenciye dayak atan öğretmen Z.Y'yi kusurlu buldu. AKP'den Zafer Üskül, CHP'den Malik Ecder Özdemir ve MHP'den Mehmet Ekici'nin yer aldığı komisyon, geçenhafta İstanbul'a giderek, olayın taraflarıyla görüşmüş ve bilgi almıştı. Hazırlanan rapor, Komisyon Başkanı Zafer Üskül tarafından açıklandı. Üskül, öğretmenin, ramazan ayında sınıfta bir şeyler yiyen bir kız öğrenciye, neden oruç tutmadığını, Alevi olup olmadığını, sınıfta başka Alevi olup olmadığını sorduğunu hatırlattı. Öğretmenin "Ben Aleviyim" diyen bir erkek öğrenciye "Benden çekeceğin var" dediğinin, şiddet uyguladığının ve düşük not verdiğinin iddia edildiğini anlatan Üskül, Z.Y.'nin daha önce de öğrencileri dövdüğünü ve iki kez aylıktan kesme cezası aldığını söyledi.

ALEVİ ÖĞRENCİLER ETKİLENDİ
Üskül, "Bu olay, açık bir insan hakları ihlalidir" dedi. Raporun sonuç bölümünde "Ramazan ayında sınıfta gerçekleşen Alevilik ile ilgili konuşmalardan sonra B.K'nin, öğretmen Z.Y'den en az bir kez dayak yediği anlaşılmıştır. Öğretmenin sorusu din ve vicdan özgürlüğüyle, kimsenin dini inanç ve kanaatlerini açıklamak zorunda olmadığı şeklindeki açık anayasa hükümlerine aykırıdır. Söz konusu soru ayrımcılık olarak kabul edilmelidir" denildi.