kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 21 Ekim 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Vergi gelirlerinde 7.1 milyarlık sapma

Yeni Haber
Bu yılın tümündeki vergi tahsilatının, başlangıç hedefinin 7.1 milyar YTL altında kalacağı anlaşıldı.

Hükümet, 2007 bütçesinde toplam 158 milyar 153 milyon YTL'lik vergi geliri hedeflemişti. Ancak 2008 bütçe çalışmaları kapsamında, yılın ilk dokuz aylık gerçekleşmeleri dikkate alınarak yapılan projeksiyonlar, bu yılın tümündeki vergi tahsilatının 151 milyar 56 milyon YTL düzeyinde kalacağını gösterdi. Projeksiyonlar, 2007 yılı vergi gelirlerinin, bütçe hedefinin 7 milyar 97 milyon YTL altında çıkacağını ortaya koydu. Bu da hedefe göre yüzde 4.5'lik bir sapma anlamına geliyor.

SAPMA DOLAYLI VERGİLERDEN

Vergi gelirlerinde bu yıl yaşanan ve yüzde 6.5'lik faiz dışı fazla hedefinin tutturulamamasına yol açan sapma, iç tüketimdeki daralma nedeniyle hükümetin öngördüğü tutarda "dolaylı" vergi artışı sağlayamamasından kaynaklandı. Maliye, artan denetimlerin de etkisiyle gelir ve kurumlar vergilerinde beklediğinin de üzerinde tahsilat düzeyine ulaşırken, tüketimden alınan KDV, ÖTV gibi dolaylı vergilerde ise tahsilat hedeflerinin çok altında kalındı.

En büyük sapma ise KDV tahsilatında yaşanıyor. Bunda, vergi iadesinin kaldırılması nedeniyle fiş, fatura alımlarının azalmasından çok, tüketim hacmindeki daralmanın etkili olduğu belirtiliyor.

Dahilde alınan KDV'de bu yılın tümü için başlangıçta 20 milyar 200 milyon YTL olarak hedeflenen tahsilatın, son projeksiyonlara göre 16 milyar 500 milyon YTL düzeyinde kalacağı tahmin ediliyor. Buna göre dahilde KDV tahsilatı hedefin 3 milyar 700 milyon YTL altında kalacak. Bu yıl 2006 yılına göre yüzde 27 artış beklenen dahilde alınan KDV'de gerçekleşen artışın yüzde 3.7 ile çok düşük düzeyde kalacağı görülüyor.

Başlangıçta 29 milyar 583 milyon YTL düzeyinde öngörülen ithalattan alınan KDV'nin de 26 milyar YTL olacağı tahmin ediliyor. Bu da hedefe göre 3 milyar 583 milyon YTL'lik bir sapmaya işaret ediyor. İthalattan alınan KDV'nin yıllık tutarında 2006'ya göre yüzde 16.3 düzeyinde hedeflenen artışın, yüzde 2.3'de kalacağı dikkati çekiyor.

Bütçenin en büyük gelir kalemi niteliğindeki özel tüketim vergisinde (ÖTV) bu yılın tümü için 40 milyar 240 milyon YTL tahsilat hedeflendi. Ancak yılbaşından bu yana kaydedilen performans ve yılın kalan dönemi için yapılan tahminler bu tutarın 38 milyar 641 milyon YTL ile 1 milyar 599 milyon YTL daha düşük çıkacağını gösterdi.

Motorlu taşıtlar vergisi tahsilatının da bu yılın tümünde 3 milyar 472 milyon YTL ile başlangıç hedefinin 32 milyon YTL altında kalacağı tahmin edildi.

KDV ve ÖTV gibi dolaylı vergi niteliğindeki banka ve sigorta vergilerinde yıllık tahsilatın 3 milyar 220 milyon YTL ile başlangıç hedefinin 110 milyon, harçlarda ise 4 milyar 800 milyon YTL ile 206 milyon YTL üzerinde gerçekleşeceği bekleniyor.

GELİR VE KURUMLAR VERGİSİ HEDEFİ AŞACAK

Öte yandan gelir ve kurumlar vergisinde yıllık tahsilatın ise hükümetin başlangıçta öngördüğü tutarların üzerinde çıkacağı tahmin ediliyor.

Hükümet bu yıl 34 milyar 248 milyon YTL gelir, 11 milyar 925 milyon YTL de kurumlar vergisi tahsilatı hedeflemişti. Projeksiyonlar, gelir vergisi tahsilatının 34 milyar 320 milyonla hedefin 72 milyon; kurumlar vergisi tahsilatının da 13 milyar 75 milyon YTL ile 1 milyar 150 milyon YTL üzerinde çıkacağını ortaya koydu.

Gelir vergisi ile geçen yıl yapılan oran indirimine rağmen kurumlar vergisinde hedefin aşılmasında, Maliye'nin denetimlerinin etkinliğinin artması, kayıt dışı ile mücadelede yol alınmasının etkili olduğu belirtiliyor. Kurumlar vergisindeki oran indiriminin de toplanan vergide azalma yerine, kayıt içi mükellef sayısı ile birlikte tahsilat artışını beraberinde getirdiği ifade ediliyor.

Diğer vergilerde ise toplam 7 milyar 109 milyon YTL olarak öngörülen yıllık tahsilatın 7 milyar 321 milyon YTL'ye ulaşması bekleniyor.

ANKA